Janne Virtanen
1. Paljonko olet vuosittain liikenteessä?
2. Mikä meillä liikenteessä on huonosti, pelottaako jokin asia?
3. Mikä meillä vastaavasti on hyvin / toimii hyvin?
|
Janne Virtanen näyttelijä

|
1. Omalla autolla 25 000 km vuodessa, moottoripyörällä n. 5000 km, lentokoneella n. 15 lentoa ja saman verran junamatkoja.
2. Ei varsinaisesti pelota mikään. mutta moottoripyörällä ajaessa huomaa, että autoilijat eivät välttämättä huomaa motoristeja. Kaistaa vaihdetaan tai käännytään ihan eteen. Ei Suomessa missään ole varsinaista "tappoliikennettä", satunnaisia kaahareita silloin tällöin. Ehkä itselläkin on joskus vähän raskas kaasujalka mutta siitä sitten joskus aina muistutellaan.
3. Ulkomailla huomaa sen, että siellä ei voi jättää autoon mitään ja jos auto simahtaa pahaan paikkaan niin voi joutua pelkäämään jopa henkensä puolesta. Suomessa tällaista ei ole, kamat saattavat lähteä autosta, mutta mitään henkilöön kohdistuvaa väkivallan pelkoa ei meillä ole. Lisäksi täällä saa apua nopeasti. |
Takaisin |
Tulosta sivu