Yhteystiedot Viljatie 2
00700 HELSINKI Puh 071 878 0111 | Veneet ja vesijetit
Venekaluston yleisimmät merkit ovat Targa, Tiiskeri, Faster ja Buster. Kalustohankinnoissa kiinnitetään huomiota mm. runkomateriaaliin, koneistoon, propulsioon ja paikalliseen soveltuvuuteen. Kaikki veneet on varustettu poliisin tunnuksin. Katettujen veneiden varustuksiin kuuluu normaalit navigointivarusteet kuten tutka, GPS, kompassi ja plotteri. Veneiden keskimääräinen käyttöikä on noin 10 vuotta, jolloin moottorille on kertynyt käyttötunteja noin 4000. Aktiivikäytöstä poistetut veneet myydään huutokaupassa.
Vesijetit
Liikuteltavuutensa ansiosta jetit pystytään tarvittaessa siirtämään myös paikkoihin, missä hetkellinen valvontatarve vaatii enemmän kalustoa. Ensimmäisen kerran vesijetit olivat liikenteenohjaustehtävissä kesäkuussa 2008 Lahdessa F1-veneiden MM-osakilpailussa.
Takaisin | Tulosta sivu | |



Liikkuva poliisin venekalustoa käytetään vesiliikenteen valvontaan, etsintöihin sekä yleisen järjestyksen ja turvallisuuden ylläpitämiseen saaristo- ja vesialueilla. Vesiliikenteen valvontaa suorittavat vain siihen erikseen koulutetut venepoliisit. Vesiliikenteen valvonnasta merialueilla vastaa pääsääntöisesti
Liikkuva poliisi käyttää vesiliikenteen valvonnassa apuna vesijettejä. Jetit ovat nopeita, ketteriä ja helposti siirrettävissä valvontapaikasta toiseen. Tämä mahdollistaa valvonnan myös pienemmillä järvillä, missä aiemmin ei ole ollut käytössä poliisiveneitä.
