Hämeen poliisilaitos järjestää yhteisen ampuma-asekouluttajakoulutuksen 29.12.2015 ja 8.1.2016 Hämeenlinnan poliisiasemalla.
Hämeen poliisilaitos järjestää ampuma-asekouluttajakoulutukset yhdistyslain 4 §:n mukaisten yhdistysten asettamille ampuma-asekouluttajille. Ampuma-aselain 45d §:ssä mainitun ampuma-asekouluttajahyväksynnän myöntämisen edellytyksenä on muun muassa, että ampuma-asekouluttaja on suorittanut hyväksytysti poliisin järjestämän ampuma-asekouluttajakoulutuksen.
Koulutukset järjestetään 29.12.2015 ja 8.1.2016 kello 9-16 Hämeenlinnan poliisiaseman 4. kerroksessa, os. Hattelmalantie 2, 13100 Hämeenlinna.
Koulutus alkaa kello 9 ja päättyy kello 16. Osallistujien omakustanteinen ruokailutauko pidetään kello 12-13.
Yhdistyslain 4 §:n mukaisten ampumayhdistysten tulee ilmoittaa asekoulutukseen osallistuvat yhdistyksen ampuma-asekouluttajat sähköpostilla leena.stalhammar@poliisi.fi tai ase.hame@poliisi.fi. Ilmoittautumisen voi tehdä myös puhelimitse numeroon 0295 414 164. Ilmoittautumiset 15.12.2015 mennessä.
Mikäli koulutukseen ilmoittautuu alle 10 henkilöä, koulutuspäivät yhdistetään pidettäväksi päivänä, jolloin on enemmän ilmoittautuneita.
Koulutukseen osallistumisen suoritemaksu on 27 euroa (sisäministeriön asetus poliisin suoritteiden maksullisuudesta vuonna 2015 annettu 3.12.2014).
Koulutukseen osallistujan on todistettava henkilöllisyytensä ja esitettävä kuitti suoritetusta suoritemaksusta koulutuspaikalla ennen koulutuksen alkamista.