Euran liikekeskus tuhoutui 20.5.2017 tapahtuneessa tulipalossa. Tulipalosta tehtiin hälytys hätäkeskukseen kyseisen päivän aamuna klo 5.12.
Poliisi aloitti syksyllä 2017 asiasta esitutkinnan, koska palonsyyn tutkinnassa ilmi tulleiden seikkojen perusteella kävi ilmi, että palolle ei ole luonnollista syttymissyytä. Tulipalon syttymisalueelta otettujen palonäytteiden tutkimuksista saatiin viitteitä, joiden perusteella palo olisi saanut alkunsa tahallisen toiminnan seurauksena. Tulipalo sai alkunsa rakennuksen keskivaiheilla olevasta tilasta.
Teknisen tutkinnan lisäksi on asian selvittämiseksi kuulusteltu useita todistajia. Erään todistajan kertoman mukaan tulipalon syttymisen aikoihin tapahtumapaikalta on poistunut nuori mies polkupyörällä. Kyseisen henkilön henkilöllisyyttä tai hänen osuuttaan tulipalon syttymiseen ei ole saatu selvitettyä esitutkinnassa.
Esitutkinnassa ei ole saatu yksityiskohtaista selvitystä tulipalon syttymisestä tai sen sytyttäjästä, mutta tutkinnan aikana poliisi on kuulustellut asiaan rikoksesta epäiltynä kolmea henkilöä. He ovat kiistäneet esitutkinnassa heihin kohdistetut epäilyt.
Esitutkinta-aineisto siirtyy nyt syyttäjälle, eikä poliisi tiedota asiasta tämän enempää.