Hyppää sisältöön

Helsingin poliisisoittokunnalla ilmainen puistokonsertti Porin SuomiAreenassa - solisteina Sami Pitkämö ja Mikko Leppilampi

Julkaisuajankohta 11.7.2019 11.05
Tyyppi:Uutinen

Tervetuloa vauhdikkaaseen puistokonserttiin Porin SuomiAreenan Purjelavalle tiistaina 16.7.2019 kello 19. Poliisiylijohtaja Seppo Kolehmainen on kutsunut Helsingin poliisisoittokunnan tuomaan musiikillista iloa kesäiltaan svengaavan konsertin merkeissä. Puistokonsertti on yleisölle ilmainen.

Poliisisoittokunta johdattaa kuulijat mukaansa Las Vegasin tunnelmiin. Lavalle nousevat jazzmusiikin moniottelija Sami Pitkämö ja laulaja-näyttelijä Mikko Leppilampi.

Tapahtumassa kuullaan menevää orkesterimusiikkia sekä Frank Sinatran ja Elvis Presleyn tunnetuimpia sävelmiä, kuten Strangers in the Night, Fly me to the Moon, Always on My Mind ja Suspicious Mind.

Konsertin johtaa Helsingin poliisisoittokunnan ylikapellimestari Sami Ruusuvuori . Hän lupaa upeaa puistokonserttia unohtumattomine klassikoineen.

– Porista kotoisin oleva apulaiskapellimestarimme Heikki Elo valitteli minulle yksi päivä, ettei Pori Jazzeilla kuule nykyisin enää jazzia. Niinpä päätimme esittää teille yhden kaikkien aikojen kuuluisimman jazzlaulajan Frank Sinatran musiikkia. Toiseksi legendaksi valitsimme Elvis Presleyn. Luvassa on siis upea puistokonsertti, todellisia klassikoita sovitettuna isolle sinfoniselle puhallinorkesterille, Ruusuvuori kertoo.

Soittokunnalla yli sata konserttia vuodessa

Helsingin poliisilaitoksen yhteydessä toimiva poliisisoittokunta järjestää eri kokoonpanoissa reilusti yli toista sataa konserttia vuodessa. Soittokunnassa on 43 ammattimuusikkoa, joista osa toimii myös liikennepoliisin tehtävissä. Poliisisoittokunta sisältää erilaisia kokoonpanoja, kuten puhallinkvintetti, vaskiseitsikko ja salonkiorkesteri sekä kaksi lastenyhtyettä, Nallekopla ja Leijonapartio.

Tärkeä osa poliisisoittokunnan työtä on ennalta estävä valistustyö lasten ja nuorten parissa. Keväällä se järjesti 6.–7.-luokkalaisille Pidä huolta! -valistuskonserttisarjan Helsingissä ja Vantaalla. Konsertit saivat paljon hyvää palautetta sekä koulujen oppilailta että opettajilta. Konsertit jatkuvat syksyllä Espoossa ja Päijät-Hämeessä.

Helsingin poliisilaitos Tiedote tuotu vanhoilta sivuilta Uutinen