Vantaan alue
Parfyymivaras jäi kiinni lentokentällä kahdesta varkaudesta saman päivän aikana
Vantaa, Lentoasemantie 13.8.2019
Helsinki - Vantaa -lentokentällä vartijat ottivat tiistaina aamupäivällä kiinni keski-ikäisen ruotsin kansalaisen, joka oli anastanut parfyymeja yli tuhannen euron arvosta. Mies oli ottanut liikkeestä tuotteita ja kätkenyt ne takkinsa hihaan. Teko oli kuitenkin huomattu ja vartijat ottivat miehen kiinni hänen poistuttuaan tax-free -myymälästä.
Kun asiaa alettiin selvittää, huomattiin, että mies oli käynyt samassa liikkeessä varkaissa myös puolitoista tuntia ennen tätä tapausta sekä jo pari kertaa aiemmin tänä vuonna. Mies otettiin kiinni ja pidätettiin. Poliisi tutkii kaikkia neljää tapausta varkauksina.
Kuorma-auton ja pakettiauton kolari kehätiellä
Vantaa, Kehä3, 13.8.2019 klo 16.50
Vantaalla tapahtui tiistaina iltapäiväruuhkan aikaan peräänajo Kehä3:lla Kuninkaalan kohdalla peräänajo, joka ruuhkautti liikennettä. Tehtävälle osallistui poliisipartion lisäksi pelastuslaitoksen yksikkö.
Kuorma-autoa kuljettanut mies kertoi joutuneensa tekemään hätäjarrutuksen ja väistämään sivusuunnassa, kun henkilöauto oli vaihtanut yllättäen kaistaa hänen eteensä. Kuorma-auton kuljettaja onnistui välttämään törmäyksen edellä ajaneeseen henkilöautoon, mutta hänen perässään ajanut pakettiauton kuljettaja ei ehtinyt reagoida tilanteessa, vaan törmäsi kuorma-auton perään.
Pakettiauto vaurioitui keulastaan kauttaaltaan, kuorma-auton vahingot olivat vähäisiä. Henkilövahingoilta säästyttiin.
Elektroniikkavaras piilotti tavaroita reppuunsa
Vantaa, Vantaanportinkatu, 13.8.2019 klo 16.30
Kolmikymppinen mies jäi kiinni varastettuaan ostoskeskuksesta elektroniikkaa yli tuhannen euron arvosta. Mies oli ottanut tuotteita hyllyistä, poistanut ne myyntipakkauksista ja laittanut reppuunsa. Tämän jälkeen mies oli kävellyt kaupasta ulos kassojen ohi maksamatta tuotteita. Vartijat olivat kuitenkin huomanneet miehen puuhat ja ottivat hänet kiinni myymälän ulkopuolelta. Miestä epäillään varkaudesta.