Poliisin lupapalvelut on poikkeuksellisesti kiinni maanantaina 14.5.2018 Kuusamon ja Pudasjärven poliisiasemalla. Lisäksi asetarkastuksia ei Kuusamossa ole lainkaan ensi viikolla. Seuraava asetarkastuspäivä on to 24.5. klo 9 - 16.
Lisäksi huomioitavaksi, että helatorstai 10.5. on arkipyhä , jolloin asiakaspalveluista on avoinna ainoastaan Oulun keskustan poliisiaseman poliisipäivystys. Kaikilla muilla poliisiasemilla asiakaspalvelut on suljettu. Kiireellisissä asioissa ota yhteys 112.
Poliisiasemien osoitteet ja aukioloajat kannattaa aina tarkistaa netistä osoitteessa www.poliisi.fi/oulu
Ennakointi aselupa-asioissa kannattaa
Aselupia kannattaa hakea jo nyt, mikäli mielii syksyllä metsälle. Tartu tilaisuuteen ennen kesäruuhkia.
Ohjeistusta netistä http://www.poliisi.fi/luvat/ampuma_aseluvat .
Ja varaathan ajan https://asiointi.poliisi.fi/ajanvaraus/reservations , valitse aiheeksi aselupa.
Apua saa poliisin neuvontanumerosta p. 0295 419 800
Poliisin valtakunnallinen neuvontapalvelu antaa neuvoja kiireettömissä asioissa, jotka liittyvät passeihin, henkilökortteihin ja muihin lupa-asioihin, ajanvaraukseen ja sähköiseen asiointiin sekä liikennevalvontaan. Neuvoja saa numerosta 0295 419 800 arkisin klo 8 - 16.15.
Neuvontapalveluun voi olla yhteydessä myös sähköpostitse osoitteessa neuvontapalvelu(at)poliisi.fi. Sähköpostitse asioista kysyttäessä neuvontapalvelu tarvitsee asiakkaan nimen, puhelinnumeron ja kotipaikkakunnan.
Neuvoja annetaan suomeksi ja ruotsiksi. Kun tarvitset kiireellistä apua, soita yleiseen hätänumeroon 112.