Lauantai 28. 10.2017 klo 03.05 Tapiontie
Mies jäi henkilöauton alle noin klo 03.00 aikaan Kotkassa, Tapiontiellä . Henkilöauto ajoi Tapiontietä Sunilan suunnasta Karhulan suuntaan, kun noin 200 metriä Östringinkadun risteyksestä oli yllättäen tien oikeasta laidasta tullut ajoradalle mies ja horjunut keskelle tietä. Henkilöauton kuljettaja oli vasta viime hetkellä havainnut tiellä olevan hoipertelijan ja yrittänyt väistää kulkusuunnassaan oikealle mutta oli törmännyt mieheen .
Keli oli tapahtumahetkellä pimeä , tie valaistu ja tien pintä märkä. Paikassa, mies hoiperteli ajoradalle, ei ole suojatietä ja paikka ei ole tarkoitettu tien ylitykseen.
Auton alle jäänyt mies toimitettiin Kymenlaakson keskussairaalaan saamaan hoitoa vammoihinsa.Auton alle jäänyt mies puhalsi 2,28 promillen tuloksen.
Henkilöauton kuljettaja puhalsi nolla tuloksen. Asiaa tutkitaan liikenneturvallisuuden vaarantamisena ja vammantuottamuksena.
Lauantai 28.10.2017 klo 09.10 Ahlsrömintie
Vuonna 1965 syntyneen miehen epäillään syyllistyneen törkeään rattijuopumukseen. Mies kuljetti pakettiautoa Ahlströmintiellä poliisin pitämään puhallusratsiaan. Paikalla suoritetun puhalluskokeen tulos oli 0.96 promillea. Tarkkuusalkometrikokeen tulos oli 0,58 mg/l.