Hyppää sisältöön

Poliisin päivää vietetään lauantaina Vantaan Jokiniemessä

Julkaisuajankohta 27.8.2026 13.40
Tyyppi:Uutinen

Keskusrikospoliisi ja Itä-Uudenmaan poliisilaitos järjestävät Poliisin päivä 2026 -tapahtuman lauantaina 29. elokuuta kello 10–15 Vantaan Jokiniemessä (Tikkurilantie 30). Maksuton tapahtuma on avoin kaikille.

Tapahtuma-alueella voit tutustua muun muassa poliisin ajoneuvokalustoon, osallistua onnenpyörään ja voittaa poliisiaiheisia palkintoja sekä keskustella ja kuulla turvallisuuteen liittyvistä asioista. Lapsille on luvassa oma dekkarirata ja alueella kulkee myös poliisileijona. 

Keskusrikospoliisin 100-vuotisjuhlavuoden kunniaksi yleisöllä on harvinainen mahdollisuus tutustua myös normaalisti suljettuun Rikosmuseoon. Museoon on rajattu määrä paikkoja ja vierailu edellyttää tapahtumapäivänä jaettavaa lippua. Lippuja jaetaan KRP-talon edustan infoteltassa kello 9.30 sekä tasatunnein kello 11–14. KRP:n sisätiloihin saapuville tehdään turvatarkastus ja toisen vakavaan vahingoittamiseen soveltuvien esineiden ja aineiden tuonti on kielletty.  Sisälle ei saa tuoda myöskään esimerkiksi suuria laukkuja, reppuja ja sateenvarjoja. Pienet laukut on sallittu. Tavaroille ei ole säilytystiloja, eikä valokuvaaminen sisätiloissa ole sallittua.

Tapahtuma-alue sijaitsee noin viiden minuutin kävelymatkan päässä Tikkurilan asemalta. Alueella on rajoitetusti pysäköintipaikkoja ajoneuvoille ja polkupyörille KRP-taloa vastapäätä sijaitsevalla hiekkakentällä. KRP:n alueella vieraspysäköintiä ei ole.

Tervetuloa viettämään poliisin päivää! 
 

Itä-Uudenmaan poliisilaitos Keskusrikospoliisi Liikenne Poliisin ennalta estävä toiminta Poliisin toiminta ja kehittäminen Rikokset ja tutkinta Uusimaa Uutinen Valvonta- ja hälytystoiminta Vantaa