Hoppa till innehåll

Ungdomsgruppen har under två månader undersökt ett flertal brott som misstänks ha begåtts av minderåriga – Ett av de allvarligaste brottsfenomenen som gäller minderåriga i Hels

Utgivningsdatum 26.4.2018 15.41
Typ:Nyhet

Ungdomsgruppen , som har varit verksam i två månader vid polisen i Helsingfors, har vid sidan av andra brott redan rett ut rån av olika grad där den misstänkte gärningsmannen har varit under 18 år. Även största delen av offren har varit minderåriga.

– Rån är ett av de allvarligaste brottsfenomenen som gäller minderåriga i Helsingfors. De minderåriga misstänkta förstår inte nödvändigtvis ens hur allvarlig gärningen är. Rån görs av en plötslig impuls med attityden ”Hej, ska vi sno den där” och den stulna egendomen har vanligen ett mycket ringa värde, säger kriminalkommissarie Marko Forss, undersökningsledare för ungdomsgruppen vid polisinrättningen i Helsingfors.

– Ett tecken på att det är fråga om allvarliga rån är till exempel att en 16-åring som misstänktes för ett grovt rån som den egentliga ”rångruppen” vid polisinrättningen i Helsingfors undersökte, dömdes till över två års ovillkorligt fängelse, fortsätter Forss.

I fallen som ungdomsgruppen rett ut har offren blivit bestulna till exempel på kontanter och telefoner. För att komma åt egendomen har gärningsmännen hotat offren med eggvapen, använt gasspray eller skuffat omkull dem och sparkat dem. Gärningsmännen har nästan alltid varit fler än en.

En del av de misstänkta har varit gripna och meddelats reseförbud. En misstänkt är häktad.

Den egentliga rångruppen har under den senaste tiden undersökt flera fall där personer har kommit överens om droghandel på nätet, men köparen har blivit rånad på den överenskomna mötesplatsen. I dessa fall har de misstänkta och offren emellertid i regel varit myndiga.

Straffet för rån är högst fyra års fängelse – för grovt rån högst tio år

Straffet för rån är från fyra till sex års fängelse. Om gärningen klassas som grov är påföljden fängelse i minst två och högst tio år.

Rekvisitet för rån uppfylls om gärningsmannen i samband med egendomsstölden använder eller hotar att använda våld.

– Jag vill betona att redan hot om våld kan ändra brottsbenämningen från snatteri eller stöld till rån, understryker Marko Forss.

Polisen får årligen kännedom om cirka 250–350 misstänkta rån i hela landet där den misstänkte gärningsmannen är under 18 år. En betydande del av dessa rån sker i Helsingfors.

I fjol var antalet i hela landet 324, varav 34 procent eller sammanlagt 111 fall skedde i Helsingfors.

– Huvudstadens andel av rån som utförts av minderåriga har varierat mellan 25 och 50 procent under de senaste tio åren, berättar kriminalinspektör Jari Illukka som leder brottsbekämpningsfunktionen vid polisinrättningen i Helsingfors.

En liten del av ungdomarna utför en stor del av brotten som begås av minderåriga

Ungdomsgruppen vid polisinrättningen i Helsingfors undersöker i huvudsak alla brott i Helsingfors där den misstänkte gärningsmannen är minderårig. Unga som misstänks för rån misstänks ofta också för andra brott, till exempel narkotikabrott.

– Tack vare ungdomsgruppen har alla brott där den brottsmisstänkte är minderårig kunnat undersökas på ett ställe. Kontakten med andra myndigheter och olika intressentgrupper har också varit effektivare. Beträffande rånen har samarbete också gjorts med den egentliga rångruppen och verksamhetslinjen för förebyggande arbete, konstaterar undersökningsledare Marko Forss.

Utredarna i gruppen har redan på en kort tid börjat identifiera vissa kamratkretsar där de unga har gjort sig skyldiga till brott.

– Detta gör det lättare att identifiera de misstänkta. I praktiken är det en liten del av ungdomarna som ligger bakom en stor del av brotten som begås av minderåriga. Detsamma gäller vuxna. Ungdomsgruppen strävar efter att ingripa med tillräckliga insatser i dessa ungdomars förehavanden genom att utse en viss utredare för den unga i enlighet med verksamhetsmodellen MinPolis (OmaPoliisi). Den ungas situation undersöks då på ett mer omfattande sätt.

Hur ska jag gå tillväga om jag blir rånad? Polisens råd:

Försök avlägsna dig ur situationen så fort som möjligt.
Gör själv eller be någon person i närheten omedelbart göra en polisanmälan genom att ringa nödnumret 112.
Lägg de misstänktas signalement på minnet samt åt vilket håll de avlägsnat sig. Ta en bild av de misstänkta om detta är möjligt.

Polisen uppmanar föräldrarna att gå igenom dessa instruktioner med sina barn och unga.

– Det är också viktigt att föräldrarna betonar för sina barn hur viktigt det är att de absolut alltid berättar om de fallit offer för ett brott, även om de själva också skulle ha gjort någonting fel. Polisen har fått kännedom till exempel om fall där ett barn inte har vågat berätta om ett brott som han eller hon har blivit utsatt för eftersom barnet vid tidpunkten för händelsen hade druckit litet alkohol, preciserar kriminalkommissarie Forss.

Barn som medvetet är med i en grupp som gör sig skyldig till ett rån kan också straffas även om de inte aktivt har medverkat i själva rånet.

– Det finns exempel på att även så kallade ”åskådare” har blivit dömda för rån. Det är viktigt att föräldrarna påminner barnen om detta och uppmanar dem att undvika sådana situationer samt att berätta för en pålitlig vuxen om kamraterna begår eller planerar brott.

Nyheter Polisinrättningen i Helsingfors Press meddelande importerat från gamla sidor