Hyppää sisältöön

Hot om våld på webben och gatupatruller ökar inte säkerheten i samhället

Utgivningsdatum 13.2.2019 17.04
Typ:Nyhet

Polisen har fått anmälningar om en video som publicerats på webben med rubriken "Jakten på våldtäktsmän och pedofiler har börjat" (på finska). På videon görs antydningar om en falsk profil som skapats för ändamålet och görs anspelningar på våldsamt beteende.

Polisstyrelsen påminner om att medborgare inte kan börja motarbeta gärningar som de misstänker är brott genom att begå systematiska, allvarliga brott. Att svara på sexuella brott med våldsbrott främjar inte skyddet för människornas liv och hälsa eller samhällets allmänna säkerhet.

– Polisen tar hot om våld med allvar och strävar efter att stoppa eventuellt våld på förhand. Det är otillåtet att hota med våld oavsett om det sker i form av gatupatruller som beter sig hotfullt eller som webbpatrullering som fungerar på samma sätt, konstaterar polisinspektör Pekka Heikkinen från Polisstyrelsen.

Polisstyrelsen har bett att polisinrättningen i Helsingfors under början av denna vecka bedömer om det finns skäl att misstänka brott i ärendet och vilka förebyggande och andra åtgärder videon föranleder.

Poliisihallitus Tiedote tuotu vanhoilta sivuilta Uutinen