Hyppää sisältöön

Poliisimuseon draamalliset opastukset ehdolla Vuoden museopedagogiseksi teoksi 2026

Julkaisuajankohta 17.6.2026 13.07
Tyyppi:Uutinen

Palkinnon myöntää Pedaali ry. Finaaliin eteni seitsemän ehdokasta ja voittaja julkistetaan Suomen museoliiton yleisötyöpäivillä 6.–7.10.2026. Palkinnolla halutaan nostaa esille museoiden satsauksia yleisötyöhön ja pedagogiseen toimintaan.

Poliisimuseon järjestämät draamalliset opastukset tarjosivat 13–18-vuotiaille nuorille perinteisestä opastuksesta poikkeavan, elämyksellisen tavan tutustua poliisin työhön, sen historiaan sekä valtaan ja vastuuseen liittyviin kysymyksiin. Nuoret osallistuivat aktiivisesti esityksiin pohtimalla erilaisia valintoja ja niiden seurauksia omassa elämässään. Opastuksen käsikirjoitus ja toteutus tehtiin yhteistyössä Tampereen taidekasvatus ry:n kanssa.

– Pidämme tärkeänä, että olemme esityksillä tavoittaneet nuoria, jotka eivät välttämättä koe perinteistä museo-opastusta omakseen. Draama menetelmänä auttoi saavuttamaan nuoria, joille perinteinen tekstin lukeminen tai opastuksen kuuntelu on haastavaa, sanoo tutkija Maritta Jokiniemi.

Museon saama palaute esityksistä on ollut positiivista. Esitystä on pidetty sopivasti jännittävänä ja mukaansatempaavana. Lisäksi näyttelijöiden roolityötä on kiitetty erityisesti siitä, miten he ovat huomioineet esityksessään erityistä tukea tarvitsevat nuoret.

Opastukset tukevat myös poliisin laillisuuskasvatusta sekä herättivät kiinnostusta poliisin ammattia kohtaan. Lisäksi sisältö kytkeytyy perusasteen ja toisen asteen opetussuunnitelmien tavoitteisiin esimerkiksi yhteiskuntaopin, historian ja eettisen ajattelun näkökulmista.

– Draamallisen esityksen kautta nuori museokävijä saa käsityksen poliisin ammatista ja sen kehityksestä elävällä ja osallistavalla tavalla, huumoriakaan unohtamatta. Osa nuorista on ammatinvalinnan edessä, joten museovierailu voi saada nuoria kiinnostumaan poliisin ammatista.

Vuosina 2024–2025 järjestettyihin 30 esitykseen osallistui 506 opiskelijaa eri oppilaitoksista.

Opastuksia tulossa syksyllä

Draamallisia opastuksia on tulossa myös syksyllä 2026. Esityksiin voi ilmoittautua elokuusta alkaen koulujen lukuvuoden alettua. Myös yksittäisiä museovieraita voidaan ottaa mukaan, jos ryhmiin mahtuu.

Etusivun uutinen Poliisimuseo Tampere