Hyppää sisältöön

Ähtärin eläinpuiston susiturma

Julkaisuajankohta 7.4.2017 10.46
Tyyppi:Uutinen

Ähtärin eläinpuiston susiturma

Pohjanmaan syyttäjäviraston kihlakunnansyyttäjä on tutkinnanjohtajan esityksestä tehnyt päätöksen esitutkinnan lopettamisesta. Perusteena on, että suoritettujen tutkintatoimien perusteella ei todennäköisesti tultaisi saamaan näyttöä törkeästä huolimattomuudesta, joka on terveysrikoksen täyttymisen edellytys.

Ähtärin eläinpuistossa sattui 21.2.2017 tilanne, jossa 7-vuotiaan pojan käteen kävi kaksi sutta kiinni. Poika oli mennyt susiaitauksen ääreen ja laittanut kätensä niin lähelle, että susi pääsi tarttumaan käteen ja vetämään käden aitauksen sisäpuolelle. Välittömästi tämän jälkeen toinen susi tarttui käteen. Pojan käteen tuli vakavat vammat, joiden hoitamiseksi hänet kuljetettiin Tampereen yliopistolliseen keskussairaalaan.

Poliisi kirjasi asiasta rikosilmoituksen ja aloitti tutkinnan nimikkeellä vammantuottamus. Välittömästi poliisi suoritti tapahtumapaikkatutkinnan ja puhutti tapahtumapaikalla olleita aikuisia. Aikuisten puhuttamisia täydennettiin myöhemmin. Tutkinnan edetessä poliisi pyysi asiantuntijalausunnon Turvallisuus- ja kemikaalivirasto TUKESilta, jonka asiantuntija kävi yhdessä poliisin kanssa tarkastuksella 23.2.2017. Tutkinnan edetessä poliisille ilmoitettiin, ettei vammantuottamuksesta vaadita rangaistusta, joten asian tutkinta vammantuottamuksen näkökulmasta päätettiin.

Terveysrikoksen osalta syytä epäillä kynnys ylittyi. Lain mukaan terveysrikos on rangaistavaa tapauksissa, joissa tahallaan tai törkeästä huolimattomuudesta rikotaan mm. kuluttajaturvallisuuslakia. Tapahtumain kulku on ollut alustavien tietojen, rikospaikkatutkinnan sekä puhuttelujen mukaan sellainen, että on ollut syytä epäillä jonkun rikkoneen kuluttajaturvallisuuslakia. On ollut syytä selvittää, että onko rikkominen ollut tahallista tai onko se johtunut törkeästä huolimattomuudesta.

Terveysrikos edellyttää täyttyäkseen tahallisuutta tai törkeää huolimattomuutta. Poliisin suorittamien tutkintatoimien perusteella on käynyt ilmi, ettei kukaan ei ole tahallaan tai törkeällä huolimattomuudella laiminlyönyt kuluttajaturvallisuuslain säännöksiä. Kun edellä mainitut asiat olivat selvillä, päätyi tutkinnanjohtaja esittämään syyttäjälle esitutkinnan lopettamista.

Poliisi ei tule kommentoimaan loukkaantuneen pojan terveydentilaa, koska se kuuluu salassa pidettäviin terveystietoihin.

Pohjanmaan poliisilaitos Tiedote tuotu vanhoilta sivuilta Uutinen