- Poliisi
- fi
- Uutishuone
- Uutinen
Anastetut tavarat löytyivät rikosilmoitusten ja valppaiden sivullisten ansiosta
Espoo
Varkaus, kätkemisrikos
Viimeisen vuorokauden aikana Espoossa on tullut ilmi kaksi hyvää esimerkkiä siitä, miksi kadonneesta omaisuudesta kannattaa tehdä rikosilmoitus ja miksi omaisuutensa sarjanumero, merkki ja malli sekä muut tuntomerkit kannattaa kirjata itselleen ylös.
Eilen iltapäivällä puoli neljän aikaan ohikulkija tuli kertomaan poliisipartiolle, että Espoontorin edustalla on jo puolisen tuntia nukkunut päihtyneen oloinen mies. Poliisi tapasi paikalta sekavan ja väsyneen oloisen miehen. Hänen hallussaan oli polkupyörä, joka oli muutama viikko sitten ilmoitettu anastetuksi Lippajärveltä. Mies ja pyörä kuljetettiin Espoon pääpoliisiasemalle. Mies on alustavassa puhuttelussa myöntänyt "lainanneensa" pyörää. Polkupyörän omistajaa on informoitu asiasta.
Tänään aamulla kello seitsemän aikaan poliisi sai hätäkeskukselta tehtävän Tuomarilan juna-asemalle, jossa ilmoituksen mukaan oli päihtynyt henkilö. Poliisi tapasi pusikosta huutamasta päihtyneen ja sekavan oloisen miehen. Poliisi otti pusikossa olleen miehen kiinni poliisilakiperusteisesti. Hänen hallustaan löytyi 10 matkapuhelinta. Yksi puhelimista oli ilmoitettu varastetuksi ryöstön yhteydessä Helsingissä kesäkuussa 2017. Poliisi tutkii asiaa.
Rikosilmoitus siis kannattaa tehdä aina, kun rikos on tapahtunut tai epäilee rikoksen tapahtuneen, sillä asia saattaa liittyä myös muihin alueella tapahtuviin ilmiöihin. Esimerkiksi polkupyöristä kannattaa ottaa runkonumero ylös, sillä poliisin löytötavaroissa saattaa olla useampi punainen jopo ja tällöin on erittäin vaikeaa saada selville alkuperäinen omistaja.
Lohja
Törkeä varkaus
Omakotitaloon murtauduttiin asukkaiden poissa ollessa Lohjan Sysikujalla keskiviikkona 20.09.2017 kello 07.00 - 15.30 välisenä aikana. Asunnosta anastettiin omaisuutta. Asiasta jotain tietäviä tai mahdollisesti tapahtumien nähneitä henkilöitä pyydetään olemaan yhteydessä poliisiin p. 0295 413 031 tai sähköpostitse osoitteeseen vihjeet.espoo@poliisi.fi
Raasepori
Varkaus
Raaseporissa Ampujantiellä sijaitseviin kahteen kiinteistöön murtauduttiin keskiviikon 20.09.2017 kello 16.00 - torstain 21.09.2017 kello 07.00 välisenä aikana. Kiinteistöistä anastettiin omaisuutta usean tuhannen euron arvosta, muun muassa elektroniikkaa. Silminnäkijähavaintojen mukaan tummanvärinen auto oli näkynyt rikospaikalla yön aikana. Asiasta jotain tietäviä tai mahdollisesti tapahtumien nähneitä henkilöitä pyydetään olemaan yhteydessä poliisiin p. 0295 413 031 tai sähköpostitse osoitteeseen vihjeet.espoo@poliisi.fi