Hyppää sisältöön

Arvopyörä varkaan matkaan Lahdessa

Julkaisuajankohta 23.11.2016 10.11
Tyyppi:Uutinen

LAHTI: Myöhään tiistai-iltana murtauduttiin ikkuna rikkomalla Etelä-Lahdessa sijaitsevaan polkupyöräliikkeeseen. Rikotun ikkunan kautta oli anastettu arvokas miesten polkupyörä, jolla varas oli jatkanut matkaansa. Poliisipartio havaitsi tuntomerkkeihin sopivan henkilön ajavan polkupyörällä Liipolan kaupunginosassa. Partio pysäytti miehen, jolloin havaittiin, että kyseisessä pyörässä oli vielä kiinnitettynä pyörän hintalappu. Kyseessä ei ollutkaan mikään tavallinen Jopo, vaan lähes 3000 euroa maksava huippupyörä. Epäilty anastaja hangoitteli partiolle vastaan kiinniotossa, jolloin miehelle jouduttiin laittamaan käsiraudat kuljetuksen turvaamiseksi. Noin 20-vuotias mies kuljetettiin Lahden pääpoliisiasemalle epäiltynä varkauteen. Liikkeen omistaja nouti pyörän takaisin.

LAHTI: Tiistaina aamupäivällä poliisipartio pysäytti Mukkulan kaupunginosassa henkilöauton, jossa ei ollut edessä rekisterikilpeä. Autoa kuljetti noin 30-vuotias nainen, jolla ei ollut ajo-oikeutta ja tämä oli naisen 25:s ajo-oikeudetta ajo vuoden aikana. Autossa oli takana rekisterikilpi, joka ei kuulunut kyseiseen ajoneuvoon. Naista epäillään kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta ja ajoneuvorikkomuksesta.

LAHTI: Tiistai-iltana poliisipartio mittasi henkilöautolle nopeudeksi 113 km/tunnissa 60 km:n nopeusrajoitusalueella Uudenmaankadulla. Autoa kuljetti noin 40-vuotias mieshenkilö, joka kertoi provosoituneensa viereisellä kaistalla ajavasta autosta. Miestä epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. Henkilö määrättiin väliaikaiseen ajokieltoon ja hänen ajakorttinsa otettiin poliisin haltuun.

LAHTI: Tiistai-iltana keskustassa sijaitsevassa myymälässä noin 25 -vuotiaan naisen epäillään anastaneen ison määrän erilaisia tuotteita, arvoltaan yli 900 euron edestä. Nainen oli laittanut tuotteet ostoskoriinsa, minkä jälkeen mennyt sovituskoppiin ja piilottanut tavarat oman kassiinsa ja osan vaatteidensa alle. Tämän jälkeen nainen oli kävellyt kassan ohi maksamatta. Henkilökunta otti naisen kiinni. Anastettu tietokone oli rikkoontunut anastuksen yhteydessä, muut tuotteet saatiin takaisin myyntikuntoisina. Alustavassa puhuttelussa selvisi, että nainen oli tullut paikalle henkilöautolla, vaikka hänetä puuttui ajo-oikeus. Tämä oli naisen 10:s ajo-oikeudetta-ajo vuoden aikana. Naista epäillään varkaudesta ja kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta ja hänet kiinniotettiin Lahden pääpoliisiasemalle.

YPÄJÄ: Tiistaina päivällä poliisipartio pysäytti henkilöauton, jota kuljetti noin 50 -vuotias mies. Tämä puhalsi 0.23 mg/l poliisin tarkkuusalkometriin. Mies määrättiin väliaikaiseen ajokieltoon ja asiasta laadittiin rikosilmoitus rattijuopumuksesta.

HÄMEENLINNA: Tiistaina päivällä Hätilässä sijaitsevassa myymälässä noin 20 -vuotias mies anasti erilaisia tuotteita laittamalla niitä reppuunsa ja poistumalla kassan kautta maksamatta.Henkilökuntaan kuuluva mies yritti pysäyttää miehen kassan jälkeen, mutta luopui pysäytysyrityksestä havaittuaan, että epäillyllä oli hallussaan puukko, jolla epäilty uhkasi pysäyttäjää. Poliisipartio tapasi epäillyn lähistöltä ja mies kiinniotettiin ryöstöstä epäiltynä Hämeenlinnan poliisiasemalle.

Hämeen poliisilaitos Tiedote tuotu vanhoilta sivuilta Uutinen