Hyppää sisältöön

Asekeräyksen saldona 179 asetta

Julkaisuajankohta 9.12.2016 9.20
Tyyppi:Uutinen

Marraskuussa järjestetyn asekeräyksen tiimoilta Helsingin poliisille luovutettiin yhteensä 179 asetta. Tästä määrästä oli kivääreitä, pienoiskivääreitä sekä haulikoita 113. Pistooleita ja revolvereita oli 66.

Luovutetuista aseista 78 oli täysin laillisia ja luvallisesti luovuttajan hallussa. Luvallisia aseita luovutettiin poliisille lähinnä siitä syystä, että omistaja ei enää tarvinnut aseita tai aseet olivat rikki tai muuten huonokuntoisia.

Luvattomia aseita oli 101. Luvattomat aseet olivat pääasiassa kuolinpesän aseita eli aseiden omistaja oli kuollut ja aseet olivat jääneet omaisille, jotka eivät ole hankkineet niihin asianmukaista hallussapitolupaa eivätkä toimittaneet niitä määräajassa poliisille. "Täysin laittomia" ja aserekisterille tuntemattomia aseita oli ainoastaan 8.

Patruunoita poliisille luovutettiin noin 200 kiloa, räjähteitä noin 4 kiloa sekä useita kymmeniä kappaleita hätäraketteja sekä ilotulitusvälineitä.

Sotilasviranomaisille luovutettiin kymmeniä tulenkuvauspanoksia sekä muutamia kranaatteja ja ammuksia.

- Aseita voi luovuttaa poliisille ympäri vuoden riippumatta siitä, onko ase luvallinen tai luvaton. Jos kotona on aseita, tulee ne säilyttää aselain edellyttämällä tavalla. Huolimattomasti säilytetty ase on turvallisuusriski, muistuttaa ylikomisario Vesa Hietala .

Kuvassa luovutettuja aseita jpg, 1,5 MB

Kuvassa luovutettuja aseita_2 jpg, 2,3 MB

Helsingin poliisilaitos Tiedote tuotu vanhoilta sivuilta Uutinen