Hyppää sisältöön

Aurajoella ja Linnanaukolla lentokielto Tall Ships Races -tapahtuman aikana

Julkaisuajankohta 17.7.2017 15.32
Tyyppi:Uutinen

Tall Ship Races tapahtuman aikana on alueella voimassa lentokielto. Liikenteen turvallisuusvirasto (Trafi) on poliisin hakemuksesta asettanut tilapäisen rajoitusalueen (lentokielto), joka on voimassa 19.7.2017 klo 08:00 - 24.7.2017 klo 08:00.

Kyseisenä ajankohtana päätöksessä määrätyllä alueella ole sallittu lentää ainoastaan poliisin hyväksymillä ilma-aluksilla. Käytännössä tarkoituksena on rajoittaa miehittämättömien ilma-alusten (Drone) hallitsematon lennättäminen alueella. Poliisi on myöntänyt muutamia lentolupia ammattimaisesti toimiville kaupallisille operaattoreille - yksityishenkilöille lupia ei tulla myöntämään.

Rajoitusalue, jonka sisällä lentäminen on kiellettyä rajoittuu alueeseen, jonka ulkorajat ovat:

Teatterisilta - Humalistonkatu- Rauhankatu - Linnanaukko (Konttikadun pää) - Toijaistentie (Ruuhikujan risteys) - Kupittaankatu - Sepänkatu - Teatterisilta.

NoDroneZone PNG, 514,9 kB

Lounais-Suomen poliisilaitos Tiedote tuotu vanhoilta sivuilta Uutinen