Hyppää sisältöön

Enää ei ole talvi, vaikka jääkiekkoa pelataan.

Julkaisuajankohta 9.5.2016 10.50
Tyyppi:Uutinen

Sunnuntai-illan tapahtumia Sisä-Suomen poliisilaitoksen alueelta:

Jyväskylän Kauppakadulta ilmoitettiin hätäkeskukseen klo 16.54, että vartija painii näpistelijän kanssa. Poliisipartio meni paikalle ja tapasi siellä läheisen K-marketin myyjän, vartijan sekä 28-vuotiaan kaupassa asioineen miehen. Mies oli näpistänyt kaupasta olutta ja elintarvikkeita. Vartija oli lähtenyt miehen perään ja kiinnioton yhteydessä näpistelijä alkoi vastustelemaan kiinniottoa rimpuilemalla vastaan. Mies kuljetettiin kiinniotettuna poliisiasemalle. Näpistyksen lisäksi asiaa tutkitaan toisen vahingoittamiseen soveltuvan esineen hallussapitona, koska miehen hallussa oli kääntöveitsi. Anastusrikoksesta kiinnijääminen oli miehelle 5. kerta vuoden sisään.

Liikennettä valvonut poliisipartio mittasi klo 17.45 Ylöjärvellä Kurun keskustan tuntumassa (tie 65) Tampereen suunnasta tulleelle henkilöautolle 111 km/h:n nopeuden. Alueella on 60 km/h:n rajoitus. Auton kuljettajaksi ilmeni 70-vuotias nainen, jolla oli yksi matkustaja kyydissään. Kuljettaja määrättiin ajokieltoon. Ajelua tutkitaan törkeänä liikenneturvallisuuden vaarantamisena.

Kenraalintien ja Koivutien risteyksessä Jämsässä tapahtui henkilöautoilijan ja mopoilijan välinen kolari klo 18.40. Henkilöautoa kuljettanut 19-vuotias nainen oli ajanut Kenraalintietä kohti Jämsäntietä. Koivutieltä kolmion takaa hänen eteensä ajoi mopolla 16-vuotias tyttö kyydissään 14-vuotias poika. Mopoilija ei ollut havainnut henkilöautoa ja oli törmännyt sen oikeaan etukulmaan. Sekä mopon kuljettaja että matkustaja kuljetettiin sairaalaan tarkastettaviksi, Henkilöautoilija ei loukkaantunut. Ajoneuvoihin syntyi törmäysvauriot. Kolaria tutkitaan liikenneturvallisuuden vaarantamisena.

55-vuotias nainen kuljetti henkilöautoa Haapamäentiellä Keuruulla Haapamäen suuntaan. Klo 19.14 hän lähti ohittamaan edellään kulkenutta henkilöautoa Silmurannan läheisyydessä lievästi oikealle kaartuvassa mutkassa. Ohituksen yhteydessä nainen menetti autonsa hallinnan ja päätyi tien oikealle puolelle ojaan. Kuljettaja puhalsi alkometriin 1.99 promillen lukemat, joten liikenneturvallisuuden vaarantamisen lisäksi asiaa tutkitaan törkeänä rattijuopumuksena. Nainen kuljetettiin ambulanssilla keskussairaalaan tarkastettavaksi.

Poliisipartio pysäytti liikennetarkastukseen 27-vuotiaan miehen kuljettaman henkilöauton Viinikankadulla Tampereella klo 22.10. Kuljettajalle suoritettu puhalluskoe antoi nollatuloksen, mutta alustava huumetesti osoitti positiivista tulosta. Näin ollen miestä epäillään rattijuopumuksesta ja huumausaineen käyttörikoksesta. Kuljettaja toimitettiin verikokeisiin. Hänen kontolleen rikosilmoitukseen lisättiin nimikkeeksi vielä ajoneuvorikkomus, koska autossa oli talvirenkaat alla. Auton kyydissä matkustajana ollutta 34-vuotiasta miestä epäillään huumausaineen käyttörikoksesta.

Sastamalan Perämaantiellä sijaitsevan romuliikkeen alueelle tunkeuduttiin luvatta klo 23.14. Poliisipartio otti paikalta kiinni kaksi 1990-luvulla syntynyttä nuorta miestä. Heitä epäillään varkauden yrityksestä. Miehet olivat liikkeellä katsastamattomuuden ja liikenteestä poiston vuoksi käyttökiellossa olevalla henkilöautolla, joten tapahtumaa tutkitaan myös ajoneuvorikkomuksena.

Poliisille tuli hätäkeskuksen kautta klo 00.47 ilmoitus murrosta Hämeenkyrön Tippavaarantiellä sijaitsevaan Siwaan. Poliisipartio meni paikalle, mutta tekijät olivat ehtineet poistua. Tekoa tutkitaan varkauden yrityksenä. Tapahtuneesta ja paikalta poistuneista kahdesta miehestä voi ilmoittaa vinkkejä ja havaintoja numeroon 0800 90022 tai 0295 415084.

Klo 03.00 poliisipartio puhallutti Pirkankadulla Tampereella moottoripyöräilijän. 22-vuotias mies puhalsi alkometriin 0.29 mg/l:n tuloksen. Tarkkuusalkometrikokeeseen toimitettu moottoripyöräilijä määrättiin ajokieltoon. Häntä epäillään rattijuopumuksesta.

Sisä-Suomen poliisilaitos Tiedote tuotu vanhoilta sivuilta Uutinen