- Poliisi
- fi
- Uutishuone
- Uutinen
Hämeen poliisi toivoo malttia vesiliikenteeseen - lähde selvänä vesille
Hämeen poliisi valvoi Päijät-Hämeessä vesiliikennettä koko viikonlopun 7.-9.6. Venepoliisi liikkui Vesijärvellä, Asikkalassa Etelä-Päijänteellä, Kalkkisissa, Heinolassa sekä Vuolenkoskella.
Viikonlopun aikana tarkastettiin yhteensä 60 vesikulkuneuvoa. Pelastusliivien puuttumisesta kirjoitettiin kaksi sakkoa ja kolme rikesakkoa veneiden muista varustepuutteista. Huolestuttavan moni veneili pienessä maistissa. Venepartioiden arvion mukaan yksi kolmesta puhalsi enemmän kuin 0,1 promillea. Kolmella lukema oli 0,9-0,99 eli juuri sallitun rajoissa.
Kalkkisissa kirjattiin yksi vesiliikennejuopumus lauantaina vähän ennen puoltayötä. Viikonlopun kovimman ruorijuopon titteli menee Vääksyyn. Isä oli lähtenyt veneilemään Vesijärvelle kolmen pienen lapsensa kanssa kahden promillen humalassa. Vesiliikennejuopumuksen lisäksi tapauksesta tehtiin lastensuojeluilmoitus.
Vaikka promilleraja veneilyssä on 1 ‰ kehotamme veneilijöitä harkitsemaan vakavasti, millaisessa kunnossa vesille lähtee. Kun lähtee selvin päin, onnettomuusriski pienenee. Älä siis hölmöile, vaan ajattele itsesi lisäksi niin veneen kyydissä olevia kuin muita veneilijöitäkin.
Lisäksi muistutamme veneilijän pakollisista varusteista. Kaikissa moottoriveneissä ja yli 5 metrin mittaisissa purjeveneissä tulee vähintään olla airot, mela tai ankkuri köysineen, tyhjennysväline ja sammutin moottoriveneissä, joiden koneteho on yli 25 KWh tai jos veneessä on liekillä toimiva polttolaite.
Pelastusliivit on oltava jokaisella veneessä olijalla, ja mielellään päällä, vaikka määräykset eivät liivien päällä pitämistä edellytäkään. Jopa 8/10 vesiliikenteessä hukkuneesta olisi pelastunut, jos olisi käyttänyt pelastusliivejä. Usein nopeastikin paikalle tullut apu tulee liian myöhään, jos onnettomuuden uhrilla ei ole ollut pelastusliiviä päällään.
Pelastusliivipäivää vietetään tänä vuonna 15.-16.6. Tietoa päivästä ja muutenkin fiksusta veneilystä löytyy www.viisaastivesillä.fi .
Kuva:
Venepoliisi Vuolenkosken kesäkahvilalla jpg, 4,1 MB
Liitteenä oleva kuva on lauantailta Vuolenkosken kesäkahvilalta, jossa paikalliset olivat mielissään venepoliisin vierailusta. Kuvan henkilöt eivät ole syyllistyneet rikkomuksiin tai rikoksiin.