Hyppää sisältöön

Hämeessä tavanomaisen vilkas aatonaatto

Julkaisuajankohta 24.12.2014 0.00
Tyyppi:Uutinen


Tiistaina aamupäivällä Lahdessa oli sivullisten huomion kiinnittänyt haparoivasti autoaan pysäköinyt mieshenkilö marketin pihalla. Poliisi tapasi paikalta 50-vuotiaan miehen, joka puhalsi törkeää rattijuopumusta osoittavat lukemat. Hänet määrättiin väliaikaiseen ajokieltoon ja hänen ajokorttinsa otettiin poliisin haltuun. Mies otettiin kiinni Lahden pääpoliisiasemalle odottamaan kuulusteluja.


Tiistai-iltana poliisi pysäytti Lahdessa Launeella mopon, jonka takavalot eivät toimineet. Huumepikatestin mukaan mopon 30-vuotias naiskuljettaja oli käyttänyt huumeita. Verikokeen jälkeen nainen vapautettiin. Tapausta tutkitaan rattijuopumuksena ja huumausaineen käyttörikoksena.


Hämeenlinnassa Nummen kaupunginosassa tiistai-iltana oli 30-vuotias mies törmännyt henkilöautolla päin katuvalotolppaa vasemmalle kaartuvassa mutkassa. Kuljettaja oli poistunut paikalta. Auto oli ajautunut kanttikivetyksen yli nurmikaistaleelle ajotien ja kevyen liikenteen väylän väliin ja pysähtynyt valotolppaan. Auton oikeaan etukulmaan tuli huomattavat vauriot, myös valotolppa vaurioitui. Mies oli määrätty toistaiseksi voimassa olevaan ajokieltoon jo aikaisemmin. Kuljettaja tavoitettiin kotoaan ja samalla hänen asunnostaan löytyi huumausaineeksi epäiltyä ainetta. Mies otettiin kiinni Hämeenlinnan poliisiasemalle ja häntä epäillään huumausainerikoksesta, kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta ja liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. Hän oli loukkaantunut törmäyksessä lievästi.

Aikaisin jouluaattona Lahden Hennalassa poliisin huomiota kiinnitti epävarmasti edennyt pakettiauto. Sen 25-vuotias mieskuljettaja oli ainakin alkoholin vaikutuksen alainen. Mies oli määrätty ajokieltoon vuoden 2013 alussa. Hänet käytettiin verikokeessa ja vapautettiin sen jälkeen.

Hämeen poliisilaitos Tiedote tuotu vanhoilta sivuilta Uutinen