Hyppää sisältöön

Helsingin viikonlopulta

Julkaisuajankohta 9.4.2016 9.56
Tyyppi:Uutinen

Helsingin poliisilaitoksen päivittäistiedote 9.4.2016

Tapaus 1. Epäilty polkupyörävaras äityi väkivaltaiseksi jäätyään kiinni

Tapahtuma-aika 8.4.2016 klo 16.05

Poliisipartio sai tehtävän mennä Esplanadin puistoon, jossa ilmoittaja seuraa epäiltyä pyörävarasta. Poliisipartio huomasi paikalle tultuaan kahden miehen pitävän puistossa maassa aloillaan rimpuilevaa miestä.

Vapaalla ollut poliisimies kertoi nähneensä miehen raahaavan mukanaan lukittua polkupyörää. Mies oli kävellyt kohti Esplanadin puistoa. Poliisimies oli soittanut hätäkeskukseen tapahtumasta ja jäänyt seuraamaan miestä. Mies oli mennyt Esplanadin puistossa yleiseen WC:hen pyörän kanssa ja poliisimies oli jäänyt ulkopuolelle odottamaan poliisipartion saapumista. Poliisipartio ei ollut vielä ehtinyt saapua paikalle, kun mies oli jo tullut pyörän kanssa ulos WC:stä. Mies oli WC:ssä poistanut pyörässä olleen lukon. Mies oli yrittänyt välittömästi lähteä ajamaan polkupyörällä pois paikalta, jolloin poliisimies oli pysäyttänyt tämän ja kertonut miehelle, että paikalle on soitettu poliisi. Tällöin mies oli yrittänyt poistua väkisin paikalta ja poliisimies oli tarttunut tämän käsivarteen. Tämän jälkeen mies oli hyökännyt poliisimiehen kimppuun. Tilanteessa poliisimiestä lyötiin mm. kasvoihin.

Ohi kulkenut mies kertoi nähneensä kahden miehen painivan ja toisen miehistä sanovan toiselle miehelle olevansa poliisi. Ohi kulkenut mies oli auttanut poliisimiestä rimpuilevan miehen kiinni pitämisessä. Tilanteen aikana poliisimies oli useita kertoja käskenyt epäiltyä polkupyörävarasta rauhoittumaan ja kertonut olevansa poliisi.

Epäilty varas käyttäytyi vielä poliisipartion paikalle saavuttua aggressiivisesti ja hänelle oli laitettava käsiraudat. Hän kieltäytyi tapahtumapaikalla kertomasta henkilötietojaan. Hänet otettiin kiinni ja toimitettiin poliisin tiloihin. Poliisimies oli satuttanut kiinnioton yhteydessä polvensa, vasemman kätensä ja olkapäänsä. Myös hänen huulessaan oli havaittavissa verestävä haava.

Asiaa tutkitaan varkautena ja virkamiehen väkivaltaisena vastustamisena.

Tapaus 2. Murtovarkaat jäivät kiinni tekopaikalta

Tapahtuma-aika 8.4.2016 klo 17.30

Poliisipartio sai hätäkeskukselta tehtävän mennä Hämeentie 44:ään, jossa talon asukas oli tavannut kerrostalon kellaritiloissa talossa asumattomia henkilöitä, joista yhdellä oli ollut mm. asukkaalta aikaisemmin anastettu kassi hallussaan.

Poliisipartio löysi kellaritiloista neljä henkilöä, kaksi miestä ja kaksi naista. Toinen naisista makasi kellarikäytävällä tiedottomana, mutta hänet saatiin virkoamaan hetken päästä.

Henkilöiltä löytyi kasseistaan kellarista anastetuksi epäiltyä omaisuutta. Yhdestä kellarikomeron ovesta oli rikottu lukko repimällä lukon hela irti ovesta. Toisen komeron lukko oli väännetty auki ja komerot oli pengottu.

Talon asukkaan mukaan kellaritiloista on viime aikoina anastettu paljon tavaraa ja hän on itsekin tehnyt jokin aika sitten poliisille rikosilmoituksen omasta komerostaan anastetusta omaisuudesta.

Kaikki neljä henkilöä otettiin kiinni ja heidät toimitettiin poliisin tiloihin. Asiaa tutkitaan kaikkien osalta varkautena.

Tapaus 3. Epäilty törkeä rattijuoppo seilasi Kehä 1:llä

Tapahtuma-aika 8.4.2016 klo 22.30

Poliisipartio sai tehtävän mennä Seppämestarintielle, missä ilmoittaja ajoi holtittomasti ajavan henkilöauton perässä. Ilmoittajan mukaan auto seilaili kaistalta toiselle ja oli lähes törmännyt kaiteeseen pariin kertaan. Poliisipartio tavoitti auton Latokartanontiellä.

Autossa oli yksin naiskuljettaja, joka puhalsi poliisin seulonta-alkometriin kolmen (3) promillen lukeman. Nainen oli sekavan oloinen, eikä hän vahvan päihtymistilan takia ymmärtänyt poliisin antamia ohjeita. Nainen vietiin tarkkuusalkometrikokeeseen, jonka tulos ylitti selvästi törkeän rattijuopumuksen rajan.

Ilmoittaja kertoi ajaneensa em. henkilöauton perässä Itäväylän ja Kehä 1:n risteyksestä asti Malmille. Ilmoittaja oli huomannut edellään ajaneen auton ajaneen nopeutta vaihdellen ja seilanneen pitkin kaistoja. Ilmoittaja kertoi nähneensä useita vaaratilanteita ja auto oli useita kertoja meinannut ajautua tieltä ulos.

Nainen kertoi poliisille olleensa baarissa Helsingin keskustassa ja nauttineensa alkoholia. Hän oli lähtenyt ajamaan tarkoituksena ajaa Porvooseen. Hän ei osannut sanoa, miksi oli päätynyt Malmille. Naisen kuljettama auto oli määräaikaiskatsastamaton.

Asiaa tutkitaan törkeänä rattijuopumuksena, liikenneturvallisuuden vaarantamisena ja ajoneuvorikkomuksena.

Helsingin poliisilaitos Tiedote tuotu vanhoilta sivuilta Uutinen