- Poliisi
- fi
- Uutishuone
- Uutinen
Helsingin viikonlopun rikosjuttuja.
Tapaus 1. Pariskunta jäi kiinni epäiltynä varkaudesta
Tapahtuma-aika 8.3.2014 klo 15.05
Poliisipartio sai tehtävän mennä Itäkeskuksen Citymarketiin, jossa vartijat olivat ottaneet kiinni pariskunnan epäiltynä varkaudesta. Vartijoiden mukaan mies olisi pitänyt vahtia, kun nainen oli kerännyt tuotteita koriin ja mennyt sovituskoppiin, jossa olisi pakannut myymälästä ottamansa tuotteet omiin kasseihinsa.
Pariskunta oli sitten poistunut myymälästä ja vartijat olivat ottaneet heidät kiinni myymälän ulkopuolelta. Naisen hallussa olleista kasseista oli löytynyt myymälän omaisuutta yli tuhannen euron arvosta. Valtaosa omaisuudesta oli saatu takaisin myyntikuntoisena. 23-vuotias mies ja 28-vuotias nainen toimitettiin kiinniotettuina poliisin tiloihin.
Asiaa tutkitaan varkautena.
Tapaus 2. Poikajoukon epäillään pahoinpidelleen bussikuskin
Tapahtuma-aika 9.3.2014 klo 00.57
Poliisipartio sai hätäkeskukselta tehtävän mennä Tukholmankatu 10 kohdalle, jossa saadun tiedon mukaan poikajoukko olisi pahoinpidellyt linja-auton kuljettajaa.
Sivullisen todistajan mukaan bussissa olisi alkanut haista tupakansavu ja bussissa ollut porukka olisi metelöinyt äänekkäästi. Linja-auton kuljettaja oli pysäyttänyt bussin Tukholmankatu 10 kohdalle ja pyytänyt häirikköjoukkoa poistumaan bussista. Linja-auton kuljettaja sanoi matkustajille ääneen soittaneensa poliisit paikalle. Bussissa oli todistajan mukaan jatkunut kova huuto kuskin pyynnöistä huolimatta ja monet sivulliset matkustajat olivat pyytäneet häirikköporukkaa poistumaan bussista. Lopulta suurin osa porukasta olisi poistunut bussista ulos ja kuljettaja oli sulkenut keski- ja takaovet porukan poistuttua. Yksi nuorista ei poistunut, vaan meni kuitenkin kuskin luo ja olisi alkanut riehumaan, jolloin kuljettaja olisi tönäissyt hänet ulos. Kuski oli mennyt ulos nuorukaisen perään, jossa olisi alkanut jonkinlainen kärhämä. Ulkona olleet muut rähinäjoukkoon kuuluneet olivat tulleet kaverinsa avuksi ja olivat pahoinpidelleet kuskia lyöden sekä potkien. Lopulta porukka oli poistunut muiden bussissa olleiden mukaan Tukholmankadun Shellin suuntaan.
Häirikköjoukko koostui todistajien mukaan n. 15 - 20 nuoresta miehestä, jotka olivat arviolta 15- 20-vuotiaita. Tehtävälle liittyneet partiot tavoittivat osan tästä joukosta ja näiden henkilötiedot otettiin ylös.
Linja-auton kuljettajalle aiheutui tapahtuman yhteydessä vammoja, mm. hänen oikea silmänsä oli turvonnut umpeen ja oikea poskipää oli turvoksissa. Lisäksi kuljettajan hampaasta oli lohjennut pala ja vasemmassa sääressä näkyi turvotusta. Ambulanssi vei linja-auton kuljettajan tutkittavaksi sairaalaan.
Asiaa tutkitaan pahoinpitelynä. Asiasta jotain tietäviä pyydetään ottamaan yhteyttä poliisin numeroon 071-8775550.
Tapaus 3. Mies jäi kahdesti yöllä kiinni törkeästä rattijuopumuksesta.
Tapahtuma-aika 8.3.2014 klo 23.00 ja 9.3.2014 klo 01.36
Poliisipartio pysäytti ajosta Itäväylältä henkilöauton, josta oli ilmoitettu hätäkeskukseen sen epävarmasta ja seilaavasta ajosta. Ajoneuvon kuljettaja puhalsi poliisin seulonta-alkometriin törkeän rattijuopumuksen ylittävän tuloksen. Mies toimitettiin poliisiasemalle tarkkuusalkometritestiin, jonka tulos ylitti törkeän rattijuopumuksen rajan. Miehen ajokortti otettiin poliisin haltuun ja hänet määrättiin väliaikaiseen ajokieltoon.
Myöhemmin saatiin tieto, että sama mies oli otettu uudelleen kiinni epäiltynä törkeään rattijuopumukseen 9.3.2014 klo 01.36 kuljettaessaan tällä kertaa pakettiautoa Vantaalla. Asiasta kirjattiin erillinen rikosilmoitus Itä-Uudenmaan poliisilaitokselle. Epäilty 32-vuotias mies toimitettiin Itä-Uudenmaan poliisin tiloihin.
Asiaa tutkitaan kahtena törkeänä rattijuopumuksena.