Hyppää sisältöön

Henkilö kiipesi työmaanosturiin, poliisilla tehtävä Helsingissä

Julkaisuajankohta 23.6.2026 8.14
Tyyppi:Uutinen

Poliisi sai tehtävän hätäkeskuksen kautta tiistaiaamuna 23. kesäkuuta 2026 kello 6.30.

Kello 9:19 Nosturiin kiivennyt henkilö on laskeutunut itse alas. Tämänhetkisen tiedon mukaan hän ei loukkaantunut kiipeämisen tai laskeutumisen aikana. Poliisi on ottanut henkilön kiinni ja häntä epäillään alustavasti julkisrauhan rikkomisesta ja vahingonteosta. Rikosnimikkeet voivat täydentyä tai muuttua tutkinnan aikana. Poliisi jatkaa tapahtuneen selvittämistä.

Kello 8:14 Helsingin poliisilla on käynnissä tehtävä, joka liittyy ihmisen pelastamiseen korkealta. Hätäkeskukseen tiistaiaamuna tulleen ilmoituksen mukaan täysi-ikäinen henkilö oli kiivennyt Pasilassa sijaitsevan rakennustyömaan työmaanosturiin.

Poliisi ja pelastuslaitos ovat paikalla ja selvittävät tilannetta. Tehtävä aiheuttaa häiriötä liikenteeseen Pasilansillalla ja poliisi ohjaa liikennettä paikan päällä.

Tätä uutista ei enää päivitetä.

Helsingin poliisilaitos Helsinki Päivittyvä uutinen Uusimaa Valvonta- ja hälytystoiminta