Hyppää sisältöön

Hirvikolarien aikaa juuri nyt!

Julkaisuajankohta 23.9.2016 17.42
Tyyppi:Uutinen

Poliisi haluaa varoittaa tiellä liikkujia erityisesti tulevina viikkoina. Tähän aikaan syksystä aamulla auringon noustessa on suuret riskit kohdata hirviä liikenteessä. Samoin myös illalla auringon laskiessa hirvet liikkuvat vuorokausirytmiltään eniten.
Kuitenkin näiden aikojen lisäksi lähiviikkoina myös hirvien kiima sekä lauantaina 24.9 alkava hirvenmetsästys saa eläimet liikkeelle myös muina aikoina, jopa keskellä päivää.
Autoilija joka havaitsee tien varrella "punanuttuja" kannattaa hieman laskea nopeuttaan ja keskittyä seuraamaan tien laitoja. Varsinkin jos tien sivussa on mahdollisesti hätävilkut päällä parkissa oleva auto ja punanuttuinen hirvimies katselee kädessään olevaa puhelinta niin hän ei ole pelaamassa Pokemon-Go peliä vaan seuraa koiraansa joka jäljittää hirveä ja mahdollisesti lähestyy tietä. Näissä tilanteissa on hirvi se joka määrää suunnan ja joskus tällainen tilanne saattaa syntyä vaikka eläin olisi lähtenyt liiikkeelle hyvinkin kaukaa valtateiltä.
Malttia ja tarkkavaisuutta liikenteeseen jotta kaikki säilyisivät ehjinä tulevan syksyn aikana.

Oulun poliisilaitos Tiedote tuotu vanhoilta sivuilta Uutinen