- Poliisi
- fi
- Ajankohtaista
- Uutinen
Irtopäitä myymälävarkaan matkaan Lahdessa
Hämeessä oli todella rauhallinen vuorokausi. Poliisipartioilla oli tehtäviä ainoastaan 130 eikä yhtään rattijuoppoa jäänyt kiinni Hämeen poliisilaitoksen alueella.
LAHTI. Hätäkeskus antoi poliisipartiolle tehtävän tiistaina iltapäivällä kauppaliikkeeseen Lahden Paavolaan. Ilmoituksen mukaan vartija oli ottanut kiinni myymälävarkaan.
Partioille selvisi tapahtumapaikalla, että kaupassa asiakkaana ollut kolmekymppinen mies oli lapannut sähköhammasharjojen vaihtopäitä ostoskoriin elektroniikkaosastolla. Mies oli siirtynyt leluosastolle, jossa hän siirsi harjojen vaihtopäät takkinsa sisään ja poistuen liikkeestä kassalinjojen ohi maksamatta tuotteita.
Vartijat ottivat myymälävarkaan kiinni ja hänen takkinsa sisältä löytyi hieman yli tuhannen euron arvosta sähköhammasharjojen päitä. Mies otettiin kiinni epäiltynä varkauteen. Poliisiasemalla selvisi, että myymälävaras on maahantulokiellossa aina vuoden 2025 alkuun asti. Tältä osin miehen epäillään syyllistyneen maahantulokiellon rikkomiseen.
HAUSJÄRVI. Parikymppinen mies ajoi tiistai-iltana henkilöautolla Ryttylän urheilukentän nurmipintaiselle jalkapallokentälle. Auto juuttui kiinni kentälle ja kentän pinta vaurioitui. Tapahtuneesta kirjattiin rikosilmoitus vahingonteosta.
HÄMEENLINNA. Nuorehko nainen oli myymälävarkaissa tiistaiaamuna kauppaliikkeessä Hämeensaaressa. Nainen oli mennyt liikkeeseen ja kerännyt tuotteita. Kassalinjaa ennen hän oli laittanut noin 20 euron arvoisen naudan entrecoteen takkinsa sisään ja maksanut kassalla toisen tuotteen. Nainen otettiin kiinni kassalinjan jälkeen. Hänen epäillään syyllistyneen näpistykseen.
