- Poliisi
- fi
- Uutishuone
- Uutinen
Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen päivittäistiedote 1.12.2018
Vantaan alue
Törkeän varkauden yritys
Vantaa, Vuohirinne, 30.11.2018 klo 10.55
Teini ikäinen poika havahtui aamupäivällä autotallista kuuluviin ääniin. Hän lähti selvittämään asiaa ja ehti huomata, miten talon alakerrassa ollut, autotallin kautta sisään tullut kutsumaton vieras, pakeni paikalta tajutessaan tulleensa huomatuksi. Paikalle hälytettiin poliisipartio, mutta taloon tunkeutunutta henkilöä ei tavoitettu. Alustavassa tarkastelussa mitään ei havaittu varastetun.
Varkaus
Vantaa, Kiertomäentie, 30.11.2018 klo 13 - 14.05
Vantaalla varastettiin putkitöitä tekevän yrityksen pihalta noin 300 kg kuparikaapelia keskellä päivää. Yrityksen työntekijä oli juuri palannut asennustöistä liikkeen pihalle, kun hän oli nähnyt pihalla olevan pysäköitynä vihertävän tai harmaan Peugeot-merkkisen pakettiauton. Hän näki myös kaksi tummaihoista miestä, jotka työntekijän paluun havaitessaan olivat poistuneet autolla nopeasti pois paikalta. Anastetun omaisuuden arvo on noin 900 euroa.
Törkeä rattijuopumus
Vantaa, Talvikkitie, 1.12.2018 klo 1.25
Vuonna -86 syntyneen naisen epäillään syyllistyneen törkeään rattijuopumukseen Vantaalla lauantaina aamuyöllä. Poliisipartio kiinnitti huomiota henkilöautoon, joka oli pysähtynyt omituiseen paikkaan jalkakäytävällä. Hetken kuluttua sama auto ajoi partiota vastaan ja se pysäytettiin. Kuljettajalle tehtiin puhalluskoe, jonka tulos oli 0,95 milligrammaa alkoholia litrassa uloshengitysilmaa. Kuljettaja tuotiin poliisilaitokselle ja hänelle tehtiin tarkkuusalkometrikoe. Sen tulos oli 0,84 milligrammaa. Naista epäillään törkeästä rattijuopumuksesta ja hänet määrättiin väliaikaiseen ajokieltoon.
Pahoinpitely
Vantaa, Jönsaksentie, 1.12.2018 klo 1.25
Vuonna -71 syntyneen miehen epäillään pahoinpidelleen suunnilleen saman ikäistä miestä vantaalaisessa ravintolassa. Asianomistaja oli mennyt keskustelemaan baaritiskin ääressä olleen seurueen kanssa. Jostain syystä hänen ja seurueen jäsenten välille oli syntynyt sanaharkkaa ja yksi seurueen jäsenistä oli lyönyt miestä useita kertoja kasvoihin. Ravintola järjestyksenvalvoja puuttui tilanteeseen ja sai pahoinpitelyn loppumaan. Mies sai vammoja kasvoihinsa. Poliisi tutkii asiaa pahoinpitelynä.