Hyppää sisältöön

Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen päivittäistiedote

Julkaisuajankohta 15.1.2020 14.32
Tyyppi:Uutinen

Vantaan alue

Pakettiauton kuljettaja peruutti parkkipaikalla päin jalankulkijaa

Vantaa, Leinikkitie, 14.1.2020 klo 12.20

Vantaalla tapahtui tiistaina liikenneonnettomuus, jossa olivat osallisena pakettiauto ja jalankulkija. Jalan liikkeellä ollut mies kertoi kävelleensä parkkipaikalla, kun pysäköintiruudusta oli yllättäen lähtenyt liikkeelle pakettiauto, joka töytäisi häntä. Mies loukkasi onnettomuudessa jalkaansa. Pakettiautoa kuljettanut vuonna 1988 syntynyt mies kertoi varmistaneensa ennen liikkeelle lähtöä, että takana ei ole ketään, mutta ei jostain syystä ollut havainnut lainkaan jalankulkijaa. Tapausta tutkitaan liikenneturvallisuuden vaarantamisena.

Mies näpisti neljä puukkoa

Vantaa, Unikkotie, 14.1.2019 klo 14.20

Vuonna 1985 syntynyt mies jäi kiinni näpistettyään ostoskeskuksesta neljä puukkoa. Anastetun omaisuuden arvo oli yhteensä hieman yli 100 euroa. Koska miestä oli epäilty vastaavasta teosta jo muutaman kerran aikaisemmin, asianomistaja ei suostunut sakkomenettelyyn. Asiasta kirjattiin rikosilmoitus ja mies kuulusteltiin rikoksesta epäiltynä. Mies myönsi kuulustelussa syyllistyneensä asiassa rikokseen.

Ahkerasti näpistellyt jäi jälleen kiinni

Vantaa, Liesitori, 14.1.2020

Vantaalla jäi kauppakeskuksen päivittäistavaraliikkeestä kiinni näpistyksestä mies, jota on epäilty vastaavasta teosta yli kolmekymmentä kertaa edeltävän vuoden aikana. Tällä kertaa vuonna 1990 syntynyt mies oli tunkenut vaatteidensa alla kaksi kuuden lonkeron pakkausta ja poistunut kaupasta kassalinjan ohi maksamatta juomista. Koska tekoja oli niin paljon, asiaa ei voitu käsitellä sakkomenettelyllä, vaan partio kuulusteli miehen ja asiasta tullaan suorittamaan esitutkinta.

Itä-Uudenmaan poliisilaitos Tiedote tuotu vanhoilta sivuilta Uutinen