- Poliisi
- fi
- Uutishuone
- Uutinen
Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen päivittäistiedote 18.4.2019
Vantaan alue
Maasta poistaminen jouduttiin keskeyttämään väkivaltaisen käytöksen vuoksi
Vantaa, Lentoasemantie, 17.4.2019 klo 6.45
Maasta poistettavaa keski-ikäistä miestä epäillään virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta. Poliisipartio oli kuljettamassa miestä lennolle, kun hän alkoi potkia poliisiauton kuljetustilassa. Kun häntä oltiin siirtämässä kuljetusotteessa lennolle, hän aloitti voimakkaan vastaan haraamisen ja rimpuilun. Miestä kuljetettiin sidottuna entisyytensä ja hänen etukäteen esittämiensä uhkailujen vuoksi. Hän onnistui kuitenkin riuhtomalla rikkomaan käytössä olleen bodycuff-sidontavälineen ja yritti potkia, purra ja vääntää poliiseja käsistä. Kukaan ei loukkaantunut välikohtauksessa. Maasta poistaminen jouduttiin keskeyttämään, mutta se tullaan suorittamaan loppuun myöhemmin.
Ajo-oikeudettoman epäillään autoilleen huumeiden vaikutuksen alaisena
Vantaa, Koivutie, 17.4.2019 klo 15.57
Poliisipartio päätti pysäyttää henkilöauton kuljettajan ajokunnon tarkistusta varten keskiviikkona iltapäivällä Koivukylässä. Ajoneuvoa kuljettanut vuonna 1996 syntynyt mies puhalsi seulonta-alkometriin tuloksen 0 promillea, mutta hänelle tehty huumausaineiden käyttöä osoittava testi oli positiivinen amfetamiinille.
Mies vietiin oikeustieteen laitokselle verikokeisiin. Koska hänet oli määrätty vuoden alussa ajokieltoon vastaavasta teosta epäiltynä, häntä epäillään rattijuopumuksen ja huumausaineen käyttörikoksen lisäksi myös kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta.
Kirjastosta löytyi öinen haahuilija
Vantaa, Lummetie, 17.4.2019 klo 20 - 18.4.2019 klo 3.40
Poliisi sai tehtäväksi mennä selvittelemään Tikkurilan kirjastoon tilannetta, missä hälytysliikkeen vartija oli ottanut kiinni sinne sulkemisajan jälkeen piiloon jääneen miehen. Vartija oli ollut tarkastamassa tiloja, kun oli havainnut kirjaston aulassa miehen. Mies oli mennyt välittömästi maahan makaamaan huomattuaan vartijan. Vartija otti miehen kiinni ja hälytti paikalle poliisin.
Poliisille mies kertoi, että oli vain halunnut jäädä kirjastoon seikkailemaan sulkemisajan jälkeen. Hän ei ollut rikkonut eikä varastanut mitään. Hieman sekavasti käyttäytyneen miehen öinen tutkimusretki päättyi putkaan: mies otettiin kiinni poliisilain perusteella rikoksilta ja häiriöiltä suojaamiseksi. Aamulla häntä vielä sakotettiin lähtiäisiksi julkisrauhan rikkomisesta.