Hyppää sisältöön

Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen päivittäistiedote

Julkaisuajankohta 21.2.2018 13.51
Tyyppi:Uutinen

Vantaan alue

Lievä vahingonteko

Vantaa, Koivukylän puistotie 20.2.18 klo 12.20-12.30

29-vuotiaan naisen epäillään syyllistyneen lievään vahingontekoon kauppaliikkeessä. Paikalle saapuneelle poliisipartiolle selvisi vartijoiden kertomana, että nainen oli syönyt salaattibaarin tuotteita tarjoilukulhoista. Tämän seurauksena yhteensä neljän astian ruuat jouduttiin hävittämään. Hävitettyjen ruokien yhteisarvo 227 euroa. Nainen tuotiin Vantaan pääpoliisiasemalle ja hänet kuulusteltiin.

Näpistys

Vantaa, Ojalehdonkuja 20.2.18 klo 21.25

34-vuotiaan miehen epäillään ottaneen 83,70 euron edestä tuotteita hyllystä ja tämän jälkeen laittaneen tuotteet takkinsa sisään. Lopuksi mies oli poistunut kassojen ohi maksamatta. Poliisipartio antoi miehelle tapauksesta sakon, henkilöllä myös aiempaa näpistystaustaa.

Toisen vahingoittamiseen soveltuvan esineen tai aineen hallussapito

Vantaa, Kaivosrinteentie 21.2.18 klo 01.05

Mieshenkilön hallussa oli isokokoinen puukko julkisella paikalla, mies ei kyennyt perustelemaan syytä hallussapidon. Asia hoidettiin sakolla.

Hyvinkään, Nurmijärven ja Jokelan alue

Ei tiedotettavaa

Porvoon ja Loviisan alueet

Törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen, kulkuneuvon kuljettaminen oikeudetta ja moottorikulkuneuvon käyttövarkaus

Porvoo, Tie 7 20.02.2018 klo 17.54

Poliisipartio suoritti liikenteenvalvontaa moottoritiellä Porvoon alueella. Partio havaitsi idän suunnasta tulevan henkilöauton, joka ajoi erittäin suurella nopeudella. Autolle mitattiin tutkalla ajonopeudeksi 190 km/h alueella, jossa suurin sallittu ajonopeus on 100 km/h. Poliisipartio lähti auton perään kytkien pysäytysvalon päälle, jolloin auto kiihdytti nopeuttaan entisestään nopeuden kasvaessa parhaimmillaan lähes 250 km/h. Pakeneva auto oli kytkenyt hätävilkut ja vilkutti kaukovaloja saadakseen tilaa muulta liikenteeltä. Auton havaittua lisää poliisipartioita edellään se pysähtyi. Kuljettajaksi osoittautunut nuori mies ei tehnyt kiinniotettaessa vastarintaa. Kävi ilmi, että auto oli luvatta käytössä eikä miehellä ollut vaadittavaa ajo-oikeutta. Alkoholilla tai huumeilla ei ollut osuutta hurjasteluun.

Liikenneturvallisuuden vaarantaminen

Sipoo, Uusi Porvoontie 20.02.2018 klo 17.34

Sipoossa sattui kahden henkilöauton peräänajo, jossa kaksi henkilöä loukkaantui lievästi. Peräänajo tapahtui kun henkilöauton kuljettaja oli ajon aikana käyttänyt navigaattoria eikä huomannut edellä ajaneen henkilöauton hiljentäneen vauhtia oikealle kääntymistä varten. Peräänajaja oli törmännyt jarruttamatta edellä olevaan autoon sillä seurauksella, että se oli suistunut ojaan kaataen matkalla risteyksessä olleen liikennemerkin ja törmännyt lopulta pientareella olleeseen puuhun. Molemmat ajoneuvot vaurioituivat pahoin.

Järvenpään, Keravan, Mäntsälän, Tuusulan, Pornaisten alue

Törkeä rattijuopumus

Järvenpää, Jampankaari 20.2.2018 klo 14.25

Poliisipartio oli suorittamassa partiointia Järvenpään Jampassa ja he päättivät tarkistaa ohitse ajavan ajoneuvon kuljettajan kunnon.

Vuonna -78 syntynyt mieskuljettajalle suoritettiin puhalluskoe poliisin seulonta-alkometrillä ja puhalluskokeen tulokseksi saatiin 1,34 promillea.

Kuljettaja määrättiin väliaikaiseen ajokieltoon.

Asiaa tutkitaan törkeänä rattijuopumuksena.

Itä-Uudenmaan poliisilaitos Tiedote tuotu vanhoilta sivuilta Uutinen