- Poliisi
- fi
- Uutishuone
- Uutinen
Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen päivittäistiedote 5.9.2018
Vantaan alue
Törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen, kulkuneuvon kuljettaminen oikeudetta
Vantaa, 4.9.2018 klo 12
Itä-Uudenmaan poliisin moottoripyöräpartiot pysäyttivät Porvoonväylällä Rajakylän kohdalla tiistaina puolenpäivän aikaan Helsinkiin päin matkalla olleen henkilöauton, jonka nopeudeksi oli hetkeä aikaisemmin mitattu 170 km/h. Kyseisessä kohdassa moottoritiellä on voimassa nopeusrajoitus 100 km/h. Henkilöautoa kuljettanut vuonna -91 syntynyt kotkalainen mies kertoi, että oli matkalla Helsingin keskustaan, josta hänen tarkoituksensa oli ehtiä takaisin Kotkaan kello kahdeksi ajokortin uusimista varten. Miehellä ei ajohetkellä ollut voimassa olevaa ajo-oikeutta ja hänen vanhentunut ajokorttinsa otettiin poliisin haltuun. Mies kuulusteltiin saman tien ja häntä epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta. Ajokortti jäi sillä haavaa uusimatta.
Rattijuopumus, huumausaineen käyttörikos
Vantaa, Vihdintien ja Luhtitien risteys, 4.9.2018 klo 18:15
Sivullinen tienkäyttäjä teki poliisille ilmoituksen pakettiautosta, joka oli ensin lähestynyt liikennevaloja huomattavan hitaasti ja pysähtynyt valoihin. Valojen vaihduttua kyseinen auto ei enää lähtenyt liikkeelle. Ilmoittaja oli mennyt tarkistamaan kuljettajan tilannetta ja huomannut tämän nukahtaneen ajoneuvon rattiin. Mies ei juuri reagoinut ilmoittajan herätysyrityksiin.
Pakettiautoa kuljettaneelle vuonna -90 syntyneelle Espoossa asuvalle miehelle tehtiin puhalluskoe, jonka tulos oli nolla. Hän vaikutti hyvin sekavalta ja oli erittäin unelias. Paikalle hälytetty sairaankuljetusauto kuljetti miehen sairaalaan tarkkailuun ja verikokeisiin. Miehen epäillään nauttineen huumausaineita tai ajokuntoon vaikuttaneita lääkkeitä ennen ajoon lähtöä ja häntä epäillään tämän vuoksi rattijuopumuksesta ja huumausaineen käyttörikoksesta.
Järvenpää, Kerava, Tuusulan, Mäntsälä, Pornaisten alue
Rattijuopumus, Huumausaineen käyttörikos, kulkuneuvon kuljettaminen oikeudetta, ampuma-aserikos ja vaarallisen esineen hallussapito
Järvenpää, Järnefeldinkatu, 4.9.2018 klo 14:45
Itä-Uudenmaan poliisipartio pysytti henkilöauton tarkastusta varten Järnefeltintielle. Vuonna -95 syntyneellä mieskuljettajalla ei ollut voimassa olevaa ajo-oikeutta ja hän vaikutti silmin nähden päihtyneeltä. Poliisin suorittama huumausainepikatesti oli positiivinen amfetamiinille, kokaiinille ja kannabikselle.
Kuljettajan hallusta löytyi myös huumausaineeksi luokiteltuja lääkkeitä, luvanvaraisia ampumatarvikkeita sekä vaarallinen teräase.
Varkaus
Järvenpää, Seutulantie, 5.9.2018 klo 1:00 - 1:45
Itä-Uudenmaan Securitas ilmoitti hätäkeskukseen, että Seutulantie 3 - 5 kerrostalotyömaalla on murtautuja, joka näkyy valvontakameroissa, ja että henkilö kantaa kuparikaapelikelaa.
Paikalle saapunut poliisipartio löysi kerrostalotyömaan merikonttiin piiloutuneen vuonna -78 syntyneen miehen ja hänet otettiin kiinni rikoksesta epäiltynä. Epäillyn miehen hallusta löytyivät auton avaimet, jotka sopivat työmaan viereen pysäköityyn henkilöautoon. Henkilöautosta löytyi kaapelikela, joka epäillään anastetun rakennustyömaalta. Asiaa tutkitaan varkautena.