- Poliisi
- fi
- Uutishuone
- Uutinen
Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen päivittäistiedote 6.5.2019
Vantaan alue
Rattijuoppo kiinni nopeusvalvonnassa, matkustajaa epäillään kulkuneuvon luovuttamisesta juopuneelle
Vantaa, Vantaanpuistontie, 5.5.2019 klo 17.45
Poliisi pysäytti liikennevalvonnan yhteydessä henkilöauton, jonka kuljettaja oli ajanut noepudella 56 km/h paikassa, jossa on voimassa nopeusrajoitus 40 km/h. Autoa kuljettaneelle vuonna 1993 syntyneelle miehelle tehtiin seulonta-alkometrillä puhalluskoe, jonka tulos oli 0,40 milligrammaa alkoholia litrassa uloshengitysilmaa. Kuljettaja tuotiin poliisiasemalle, jossa hänelle tehtiin tarkkuusalkometrikoe, sen tulos oli 0.32 milligrammaa. Kuljettajaa epäillään liikennerikkomuksesta ja rattijuopumuksesta. Hänen kyydissään tapahtumahetkellä ollutta ajoneuvon haltijaa epäillään kulkuneuvon luovuttamisesta juopuneelle.
Näpistelijä onnistui juoksemaan vartijaa pakoon, varastettu omaisuus ja näpistelijän kassi jäivät kauppaan
Vantaa, Metsolantie, 5.5.2019 klo 19.40
Poliisi sai tehtäväksi mennä selvittämään tapausta, jossa vauhdikkaasti paikalta paenneen näpistelijän omaisuus oli jäänyt kauppaan. Kaupan vartija kertoi poliisille, että oli nähnyt valvontakameroista, miten hänelle entuudestaan tuttu nainen oli laittanut kuuden lonkeron pakkauksen kassiinsa. Vartija oli lähtenyt ottamaan kiinni naista, joka tämän havaittuaan oli pinkaissut pakoon ja heittänyt kassinsa kohti vartijaa. Nainen onnistui pakenemaan, mutta hänen laukkunsa ja anastetut juomat saatiin poliisin haltuun. Naisen henkilöllisyys on poliisin tiedossa ja häntä epäillään näpistyksestä.
Kortiton rattijuoppo kiinni sivullisten ilmoituksen perusteella
Vantaa, Vantaanpuistontie, 5.5.2019 klo 20.10
Sivulliset tienkäyttäjät ilmoittivat hätäkeskukseen henkilöautosta, jonka kuljettaja oli aiheuttanut useita vaaratilanteita. Auto oli muun muassa seilannut voimakkaasti Kehä III:lla kaistoilla, koukannut pientareen kautta, ollut vähällä aiheuttaa peräänajon ja meinannut törmätä kaiteeseen.
Poliisipartio tavoitti auton kuljettajan ehdittyä nousta ulos autosta. Miehelle tehtiin puhalluskoe, jonka tulos oli nolla. Hän oli kuitenkin silmin havaittavan tokkurainen ja hänelle tehtiin myös huumepikatesti. Sen tulos oli positiivinen amfetamiinille.
Mies selitti itse poliisille, että hänen koiransa olisi käyttänyt levottomasti autossa ja vaikuttanut hänen ajosuoritukseensa. Autoa kuljettanutta vuonna 1980 syntynyttä miestä epäillään kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta, huumausaineen käyttörikoksesta ja rattijuopumuksesta.