Hyppää sisältöön

Itä-Uudenmaan poliisin päivittäistiedote 8.6.2016

Julkaisuajankohta 8.6.2016 14.10
Tyyppi:Uutinen

Rattijuopumuksia Itä-Uudellamaalla

Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen päivittäistiedote 8.6.2016

Vantaan alue

Rattijuopumus

Vantaa, Korso, 7.6.2016, klo 09.00

Kulomäentiellä poliisipartio pysäytti henkilöauton, jonka kuljettaja puhalsi alkometriin tuloksen 0,33 mg/l ja poliisiasemalla tarkkuusalkometriin tuloksen 0,29 mg7l. Kuljettaja määrättiin väliaikaiseen ajokieltoon ja hänen ajokortti saatiin poliisin haltuun.

Rattijuopumus

Vantaa, Petikko, 7.6.2016, klo 11.25

Vihdintiellä poliisin puhallusratsiaan ajoi henkilöautolla kuljettaja, joka puhalsi alkometriin tuloksen 0,33 mg/l ja poliisiasemalla tarkkuusalkometriin tuloksen 0,24 mg/l. Kuljettaja määrättiin väliaikaiseen ajokieltoon ja hänen ajokortti saatiin poliisin haltuun.

Hyvinkää ja Nurmijärvi

Törkeä varkaus

Nurmijärvi, Hynnänkorventie, 6.6.2016 klo:19.30 - 7.6.2016 klo: 9.20

Nurmijärvellä murtauduttiin asuttuun omakotitaloon, mikä sijaitsee Hynnänkorventien varressa. Sisällä oli pengottu paikkoja ja anastettu ainakin tietokone sekä ratsastukseen liittyvää esineistöä, mm. satula. Mahdollisesti rikokseen liittyvistä tiedoista ja havainnoista poliisi pyytää ilmoittamaan numeroon 0295413833 tai 0295413636 .

Varkaus

Nurmijärvi, Suopolku, 7.6.2016 klo:17.20 - 5.45

Nurmijärvellä murtauduttiin yön aikana Suopolku 3 osoitteessa sijaitsevaan kiinteistöön. Kiinteistön sisältä oli anastettu ainakin vanhoja matkapuhelimia.

Järvenpää, Mäntsälä, Kerava, Tuusula, Pornainen ja Pukkila

Törkeä rattijuopumus ja liikenneturvallisuuden vaarantaminen

Järvenpää, Naavatie, 08.06.2016 klo 03.05

Itä-Uudenmaan poliisin partio sai hälytyskeskukselta tehtäväksi mennä liikennevahinkopaikalle, missä auto oli ajautunut ulos tieltä ja törmännyt puuhun. Tapahtumapaikalla Naavatiellä selvisi, että kuljettajaksi epäilty paikkakuntalainen nainen olisi ajanut autoa alkoholin vaikutuksen alaisena ja menettänyt ajoneuvon hallinnan aiheuttaen liikenneturvallisuutta vaarantavan tilanteen. Puu oli kaatunut ajoradalle estäen liikenteen sujumisen mutta pelastuslaitos raivasi sen pois.

Rikoksesta epäilty kuljettaja puhalsi seulonta-alkometriin tuloksen 1,49 o/oo, joten häntä on syytä epäillä törkeästä rattijuopumuksesta ja liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.

Rattijuopumus

Tuusula, Vanha Valtatie, 07.06.2016 klo 10.30

Itä-Uudenmaan poliisin partio suoritti liikennejuopumusvalvontaa Tuusulan Kellokoskella. Ratsiapaikalle ajoi mies, joka puhalsi seulonta-alkometriin tuloksen 0,63 promillea. Tarkkuusalkometritesti osoitti rattijuopumuksen ylittävää tulosta ollen 0,29mg/l. Rikosepäilyn vuoksi kuljettajalle annettiin tiedoksi väliaikainen ajokielto ja hän joutui luovuttamaan ajokorttinsa pois.

Itä-Uudenmaan poliisilaitos Tiedote tuotu vanhoilta sivuilta Uutinen