Hyppää sisältöön

Jarkko Lehtinen nimitettiin Helsingin poliisilaitoksen Erityistoimintayksikön johtajaksi

Julkaisuajankohta 31.3.2022 9.05
Tyyppi:Uutinen
Ylikomisario Jarkko Lehtinen
Ylikomisario Jarkko Lehtinen

Poliisipäällikkö Lasse Aapio on nimittänyt ylikomisario Jarkko Lehtisen Erityistoimintayksikön johtajan määräaikaiseen virkasuhteeseen ajalle 1.4.2022-31.5.2024.

Ylikomisario Jarkko Lehtinen on nimitetty 1. huhtikuuta alkaen Helsingin poliisilaitoksen Erityistoimintayksikön johtajan määräaikaiseen virkaan. Määräaikaisuuden perusteena on sijaisuus. Erityistoimintayksikkö koostuu seitsemästä eri toiminnosta: erityispalvelut, liikennevalvontatoiminto, tukitoiminto, liikenneturvallisuuskeskus, tasavallan presidentin turvallisuusvartiosto, henkilösuojausyksikkö sekä ulkomaalaisasiat. Yksikön johtajan tehtävänä on johtaa, kehittää ja valvoa Erityistoimintayksikön toimintaa.

Lehtinen siirtyy uuteen tehtävään johtokeskuksen johtajan paikalta, jossa hän on toiminut reilun parin vuoden ajan. Sitä ennen Lehtinen toimi kaksi ja puoli vuotta Erityistoimintayksikössä liikkennevalvontatoiminnon johtajana johtaen liikenneturvallisuustyötä, liikennevalvontaa, ratsupoliisia, venepoliisia ja poliisin soittokuntaa. Lisäksi Lehtinen on työskennellyt muun muassa poliisilaitoksen esikunnassa rikostorjunnan kehittämistehtävissä. 

Lehtinen on hallintotieteiden maisteri ja toiminut päällystötehtävissä Helsingin poliisilaitoksella vuodesta 2010 lähtien ja poliisina vuodesta 1999 lähtien. 
 

Helsingin poliisilaitos Helsinki Uutinen