Hyppää sisältöön

Joensuun Kuurnankadun suojatieonnettomuudesta epäilty on vangittu

Julkaisuajankohta 29.10.2025 10.34
Tyyppi:Uutinen

Poliisi on jatkanut Joensuun Kuurnankadulla 23.10.2025 tapahtuneen suojatieonnettomuuden tutkintaa ja teosta epäilty joensuulainen mies on vangittu.

Pohjois-Karjalan käräjäoikeus on 28.10.2025 pidetyssä käsittelyssä vanginnut joensuulaisen 26-vuotiaan miehen todennäköisin syin epäiltynä törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, törkeästä kuolemantuottamuksesta ja liikennepaosta tieliikenteessä.

Poliisi on edelleen kiinnostunut mustan BMW Coupe -henkilöauton liikkeistä ja autossa olleista henkilöistä tapahtumapäivänä ennen onnettomuutta ja sen jälkeen. Autossa on punertavat vanteet. Havainnot pyydetään ilmoittamaan poliisille puhelimitse numeroon 0295 415 232 tai sähköpostitse vihjeet.ita-suomi@poliisi.fi.

Asian esitutkintaa jatketaan kuulusteluilla sekä teknisellä tutkinnalla. Asiasta ei esitutkinnan keskeneräisyyden ja tutkinnan turvaamiseksi tiedoteta tässä vaiheessa enempää. Poliisi tiedottaa tapauksesta seuraavan kerran viimeistään esitutkinnan valmistuttua.

Itä-Suomen poliisilaitos Joensuu Liikenne Pohjois-Karjala Rikokset ja tutkinta Uutinen