Levikkeeltä liikkeelle lähtenyt auto kääntynyt suoraan ohittavan auton eteen.
Tiistaina kello 21.40 oli tapahtunut liikenneonnettomuus Kajaanintiellä Kontiolahdella. Henkilöautoa kuljettanut kontiolahtelaisnainen oli kääntynyt levikkeeltä pohjoisen suuntaan jolloin hän oli törmännyt kohti etelää ajaneen kontiolahtelaismiehen kuljettamaan henkilöautoon. Pelastuslaitos joutui irrottamaan kääntymässä olleen henkilöauton kuljettajan autosta törmäyskohdan oltua kuljettajan puoleisessa kyljessä. Kuljettajan puoleinen eturengas oli painunut sisään ja airbag oli lauennut.
Molemmat vakavasti loukkaantuneet kuljettajat toimitettiin keskussairaalaan hoidettaviksi. Kääntymässä olleen henkilöauton kyydissä olleet kolme matkustajaa toimitettiin myös tarkastettaviksi.
Kohti etelää ajaneen henkilöauton etupuskuri oli painunut sisään ja airbag oli lauennut törmäyksessä. Kyydissä ei ollut matkustajia.