Hyppää sisältöön

Kevarit kelpaavat nyt Rovaniemellä, mies pakeni Kittiläntiellä peräänajopaikalta

Julkaisuajankohta 6.8.2014 0.00
Tyyppi:Uutinen

Rovaniemellä kelpaavat nyt kevytmoottoripyörät varkaille , joten pitäkääpä silmät auki.

Rovaniemen keskustasta anastettiin sunnuntain puolella 27.7. aamuyöllä Toripuistikko 4:n pihasta Husqvarna SM 610 -merkkinen kevari. Rekisterinumero on 50-GBM ja se on vuosimallia 2009. Tiistaina 5.8. klo 04.00 - 11.30 puolestaan anastettiin Hillapolku 5:stä Korkalovaarasta kaksi kevytmoottoripyörää. Ensimmäinen on punainen Husqvarna SM 125, joka on vuosimallia 2007 ja rekisterinumero IW-549. Toinen on myöskin Husqvarna, malliltaan WRE ja vuosimallia 2006, rekisteritunnus FR-869. Vihjeet kevareiden olinpaikasta tai anastajista voi ilmoittaa poliisille rikostorjunta.lappi@poliisi.fi tai numeroon 0295 466 250.

Rovaniemi, Kittiläntie/Tolonen, tiistai 5.8. klo 12.35 - 13.25

Ulkopaikkakuntalainen 66-vuotias mies hölmöili ihan tosissaan humalassa Kittiläntiellä. Hänen epäillään syyllistyneen törkeään rattijuopumukseen, liikennepakoon, kulkuneuvon kuljettamiseen oikeudetta sekä liikenneturvallisuuden vaarantamiseen.

Tapahtumat saivat alkunsa, kun hätäkeskukseen tuli soitto, että Kittiläntiellä on sattunut peräänajo ja peräänajaja on poistunut paikalta Kittilän suuntaan. Henkilöauto oli törmännyt taksin perään ja törmäyksessä oli loukkaantunut niin taksin kuljettaja kuin kaksi kyydissä ollutta matkustajaakin. Vammat eivät kaikeksi onneksi olleet ainakaan päällisin puolin vakavia. Poliisipartion ollessa matkalla tapahtumapaikalle tuli ilmoitus keula läjässä Kittiläntiellä seilaavasta henkilöautosta. Peräänajaja tavoitettiin istumasta auton ratista ja hän puhalsi 2.02 promillea. Miehellä ei ole voimassa olevaa ajo-oikeutta. Rikoksia selvitellään tulevissa kuulusteluissa.

 

Lapin poliisilaitos Tiedote tuotu vanhoilta sivuilta Uutinen