- Poliisi
- fi
- Uutishuone
- Uutinen
Koira-asiaa Ylä-Savosta
Vuonna 2003 voimaan tulleen Järjestyslain (14§) määrää koiran omistajan pitämään koiran kytkettynä taajamassa. Lisäksi sama laki velvoittaa koiran omistajan pitämään huolta siitä, ettei koira päse kytkemättömänä kuntopolulle tai muulle sen kaltaiselle juoksuradalle eikä lainkaan yleiselle uimarannalle, lasten leikkipaikaksi varatulle alueelle, toriaikana torille eikä myöskään urheilukentälle.
Muitakin rajoituksia koiran irti pitämiselle on olemassa. Esimerkkinä tästä on mm useimmille hautausmaille asetetut vastaavat kiellot.
Metsästyslaki määrää koiran kiinnipitovelvollisuudesta muiden ulkona olevien koirien osalta. Ilman maanomistajan tai metsästysoikeuden haltijan antamaa lupaa ei koiraa saa pitää irti toisen alueella (lain 53§). Tällöinkin on ajalla 1.3.- 19.8 . ulkona oleva koira pidettävä kytkettynä tai niin, että se välittömästi kytkettävissä (lain 51§).
Järjestyslaki velvoittaa myös omistajan poistamaan koiransa ulosteen hoidetulta alueelta taajamassa.
-------------------
Poliisin tietoon on tullut merkkejä alueella höltyneestä koirakurista. Esimerkiksi Iisalmen rantareitiltä on kantautunut tietoja siellä irti pidetyistä koirista. Edellä kirjoitettuun viitaten ei toiminta ole lain mukaan sallittavaa. Mainittu rantareitti on erittäin suosittu ulkoilureitti, jota käyttävät sekä koiran ulkoiluttajat että ilman lemmikkiä ulkoilevat kaupunkilaiset. Käyttäjissä on sekä vanhoja että nuoria kuin myös hyvin nuoria henkilöitä, joista kaikki eivät ole joko vielä oppineet tai enää muista miten toimia esimerkiksi heitä vastaan tulevan koiran kohdatessaan. Näin ollen on siis olemassa vaara vahingon syntymisestä. Vahingon mahdollisen korvausvastuun määrittäminen tällaisessa tilanteessa on harvinaisen helppoa. Vahingon aiheuttaja eli käytännössä lemmikkinsä kaitsemisvelvollisuuden laiminlyönyt koiran omistaja korvaa kaikki lemmikkinsä aiheuttamat vahingot.
Asiasta poliisiasemalla keskustellessani tuli ilmi sellainenkin seikka, että irti olevan koiran pelästyttämä henkilö ei saatakaan lähteä aina karkuun tai halvaantua. Hän saattaa myös potkaista, refleksinomaisesti itseään suojellakseen.eikä suinkaan koiraa vahingoittaakseen.
Poliisin toimintatapa on sellainen, että saatuaan tiedon lain vastaisesti irti pidetystä koirasta annetaan sen kiinni pitämisestä velvoitetulle henkilölle huomautus ja tarvittavat ohjeet. Toisella kerralla onkin seurauksena sitten sakkorangaistus. Siitäkin on hyvä mainita, että poliisi saattaa joutua esittämään oikeudelle toistuvasti ihmisen kimppuun hyökänneen koiran lopettamista ihmiselle vaarallisena eläimenä.