Siilinjärvellä perjantaina päivällä noin 40-vuotias paikkakuntalainen mies puhalsi poliisipartion tarkastuksessa 2,8 promillen lukemat. Miehellä ei ollut voimassa olevaa ajo-oikeutta ja autokin oli jäänyt katsastamatta.
Kuopion keskustassa poliisipartion edessä ajanut polkupyöräilijä ajoi lauantaina aamuyöllä epävakaasti ja törmäsi yllättäen pysäköitynä olleeseen henkilöautoon. Paikkakuntalainen, noin 40-vuotias pyöräilijämies ei onnekseen loukkaantunut törmäyksessä. Autosta rikkoontui peili ja oveen tuli naarmuja. Mies puhalsi 2,1 promillea. Miestä epäillään liikennejuopumuksesta moottorittomalla ajoneuvolla ja liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. Muutoin asiallisesti käyttäytynyt pyöräilijä lupasi korvata vahingot.
Kuopiossa eilen autolla puuhun törmännyt mies on edelleen sairaalassa. Poliisi ei ole päässyt puhuttamaan miestä hoitotoimenpiteiden vuoksi. Miehellä ei tiettävästi ole hengenvaaraa. Poliisi ei tässä vaiheessa tiedota asiasta muuta.