Hyppää sisältöön

Lappeenrannan Halkosaaren veneonnettomuus

Julkaisuajankohta 2.6.2016 9.15
Tyyppi:Uutinen

Lappeenrannan Halkosaareen ajautui moottorivene kovalla vauhdilla myöhään illalla 1.6.2016. Asiasta tehtiin ilmoitus hätäkeskukseen kello 22.57.

Poliisin ja pelastuslaitoksen saavuttua paikalle ilmeni, että noin 7,5 metrin mittainen katettu vene oli ajautunut Halkosaaren kalliolle. Veneestä tavattiin kaksi mieshenkilöä, jotka olivat loukkaantuneet lievästi turmassa. Molemmat mieshenkilöt olivat alkoholin vaikutuksen alaisena.

Tutkinnassa kävi selville, että veneessä oli ollut aikaisemmin samana iltana myös muita henkilöitä. Tämän johdosta paikalla tehtiin etsintöjä mahdollisesti veneestä pudonneiden etsimiseksi. Sittemmin on käynyt selville, että yhtään henkilöä ei ole kateissa.

Poliisi otti veneestä tavatut kaksi miestä kiinni epäiltynä vesiliikennejuopumuksesta ja törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. Kiinniotetut ovat paikkakuntalaisia miehiä, iältään 56- vuotiaita.

Kaakkois-Suomen poliisilaitos Tiedote tuotu vanhoilta sivuilta Uutinen