Hyppää sisältöön

Liikenteen häirintä Kaisaniemen metroasemalla ja varkaita kiinni Helsingissä.

Julkaisuajankohta 26.1.2014 0.00
Tyyppi:Uutinen

 

Tapaus 1.   Liikenteen häirintä Kaisaniemen metroasemalla.

 

Tapahtuma-aika 25.1.2014 klo 19.35

 

Poliisipartio sai tehtävän mennä Kaisaniemen metroasemalle, jossa oli otettu kiinni kolme metroradalla liikkunutta nuorta.

 

Järjestyksenvalvojat olivat havainneet Kaisaniemen metroasemalla neljän nuoren menevän 2 raiteelle ja lähteneen kävelemään metrotunneliin kohti itää. Tapahtuneen vuoksi sähköt oli jouduttu katkaisemaan radalta.

 

Järjestyksenvalvojat olivat lähteneet tavoittamaan nuoria tunnelista. Nuoret olivat ehtineet mennä muutaman kymmenen metriä metrotunnelissa idän suuntaan. Havaittuaan järjestyksenvalvojat, he olivat lähteneet ensin karkuun, mutta järjestyksenvalvojien huudettua heitä pysähtymään he olivat lopulta totelleet. Järjestyksenvalvojat toivat tunnelista 3 nuorista takaisin metroasemalle, joista kaksi nuorta miestä ovat 18-vuotiaita ja tyttö on alle 15-vuotias.

 

Tapahtuneen vuoksi oli metroliikenteen yksi vuoro jäänyt ajamatta. Asiassa tulee kyseeseen huomattava korvausvaatimus, koska liikenne oli pysäytettävä.

 

Asiaa tutkitaan liikenteen häirintänä. Kyseisen kaltainen toiminta on hyvin hengenvaarallista.

 

 

Tapaus 2.   Töhertelijät jäivät kiinni Pitäjänmäellä.

 

Tapahtuma-aika 25.1.2014 klo 21.45

 

Poliisipartio sai hälytyskeskukselta tehtävän mennä Pitäjänmäkeen, missä saadun tiedon mukaan kolme henkilöä oli töhrinyt mm. bussipysäkkejä maalitussilla.

 

Ilmoittajan mukaan kolme nuorta miestä oli töhrinyt hänen nähtensä kaksi bussipysäkkiä ja alikulkutunnelin valoja Pitäjänmäessä Talin siirtolapuutarhan lähellä. Ilmoittaja oli kulkenut hetken tekijöiden perässä ja havainnut, kuinka miehet olivat kirjoittaneet tekstejä bussipysäkkeihin. Pysäkeille saavuttuaan ilmoittaja oli koettanut sormellaan tussijälkeä ja havainnut sen olevan tuoretta. Ilmoittaja ei pystynyt sanomaan, kuka oli töhrinyt mitä paikkoja missäkin.

 

Poliisipartio tavoitti em. nuoret miehet Strömbergin puistosta. Puhutuksessa selvisi tekijöiden töhrineen mm. bussipysäkin Pitäjänmäentiellä, alikulkutunnelin valoja Strömbergin puistossa, kaksi bussipysäkkiä Pajamäentiellä, postilaatikon Pajamäentiellä ja sähkömuuntajan Pajamäentiellä. Kaikissa kohteissa oli samaa violettia ja vihreää maalitussia ja samanlaista kirjoitusta. Osasta kohteista kirjoituksesta jäi siihen koskettaessa sormiin väriä. Miehet ovat 16- ja 17- vuotiaita.

 

Henkilöt otettiin kiinni epäiltynä vahingonteosta ja heidät toimitettiin poliisin tiloihin.

 

 

Tapaus 3.   Varkaat jäivät kiinni itse teosta ravintolajonosta.

 

Tapahtuma-aika 26.1.2014 klo 01.10

 

Siviilipukuinen poliisipartio havaitsi kahden miehen kävelevän edes takaisin lukuisten keskustan ravintoloiden jonoja sekä ravintoloiden edustoja, missä oli ihmisiä tulossa tai menossa ravintolaan. Miehet seurasivat eri ihmisiä kävellen heidän perässään ja välillä ollen aivan vieraiden ihmisten vieressä ikään kuin nojaten näihin. Poliisi kiinnitti huomiota miesten outoon käytökseen.

 

Kierreltyään eri ravintoloiden edustoilla pidemmän aikaa, miehet tunkeutuivat keskelle ravintola Adamsin sisäänpääsyjonoa ja edelleen jonossa jonottaneiden naisten taakse. Toinen miehistä meni jonossa olleiden naisten taakse toisen jäädessä jonon toiselle puolelle. Poliisi näki, kuinka toinen mies otti edessään olleen nuoren naisen repusta jonkin esineen ja laittoi sen taskuunsa. Myös toinen mies oli teon tapahtuessa naisen repussa kiinni. Heti kun esine oli otettu repusta, molemmat miehet poistuivat nopeasti pitkin Ludviginkatua Korkeavuorenkatua kohti.

 

Miehet otettiin kiinni epäiltyinä varkauteen. Miehille tehdyssä turvallisuustarkastuksessa toisen miehen hallusta löytyi naisen repusta anastettu rasia, jossa oli henkilökohtaisia tavaroita. Asianomistaja kertoi poliisille, että hänen reppunsa taskussa, jonka vetoketju oli avattu, oli ollut sisällä peltinen rasia, joka oli nyt anastettu. Asianomistaja tunnisti poliisin toiselta mieheltä haltuun ottaman rasian omakseen. Rasia luovutettiin takaisin asianomistajalle tapahtumapaikalla.

 

22- ja 20-vuotiaat miehet otettiin kiinni epäiltyinä varkaudesta ja heidät toimitettiin poliisin tiloihin.

 

 

Tapaus 4.    Törkeä rattijuopumus ja kulkuneuvon kuljettaminen oikeudetta Kehä 1:llä.

 

Tapahtuma-aika 26.1.2014 klo 03.55

 

Poliisipartio suoritti liikenteenvalvontaa Kehä 1:llä, kun se kiinnitti huomiota itään päin ajavan henkilöauton outoon ajotapaan. Kuljettaja ajoi liian lähellä muita autoja, eikä ajoneuvon nopeus pysynyt tasaisena.

 

Poliisipartio pysäytti ajoneuvon Konalan liittymän jälkeen, jolloin sen kuljettajaksi selvisi ajokiellossa oleva 56-vuotias miespuolinen ajoneuvon omistaja. Mies puhalsi poliisin seulonta-alkometriin törkeän rattijuopumuksen rajan ylittävän tuloksen. Mies oli jo aiemmin määrätty ajokieltoon, eikä hänellä ole ajo-oikeutta. Mies vietiin tarkkuusalkometrikokeeseen, jonka tulos ylitti myös törkeän rattijuopumuksen rajan.

 

Asiaa tutkitaan törkeänä rattijuopumuksena ja kulkuneuvon kuljettamisena oikeudetta.

 

 

 

Helsingin poliisilaitos Tiedote tuotu vanhoilta sivuilta Uutinen