- Poliisi
- fi
- Ajankohtaista
- Uutinen
Lounais-Suomen poliisilaitos palkitsi ansioituneita työntekijöitä
Lounais-Suomen poliisilaitos palkitsi perinnepäivänään ansioituneita työntekijöitä. Tänä vuonna palkittiin poliisilaitoksen vuoden poliisi sekä kaksi muutoin ansioitunutta työntekijää. Palkinnon saivat rikosylikonstaapeli Jami Toivonen Rauman poliisiasemalta sekä lupaesimies Tuija Heinonen ja vanhempi konstaapeli Timo Välimäki Turun pääpoliisiasemalta.
Vuoden poliisi valittu Lounais-Suomessa jo 24 kertaa
Suomen ensimmäinen poliisilaitos perustettiin Turkuun 17.12.1816. Kyseistä päivää juhlitaan Lounais-Suomen poliisilaitoksen perinnepäivänä.
Perinnepäivän juhlallisuuksiin on vuodesta 1995 kuulunut poliisilaitoksen vuoden poliisin nimeäminen. Vuoden poliisi valitaan henkilöstöltä tulleiden ehdotusten perusteella. Lounais-Suomen poliisilaitos on jatkanut tätä Turun poliisilaitokselta alkanutta perinnettä.
Poliisilaitoksella työskentelee myös merkittävä määrä muuta kuin poliisihenkilöstöä. Tänä vuonna palkitaan lisäksi vuoden ansioitunut työntekijä. Tunnustus on tarkoitettu poliisilaitoksen muulle henkilöstölle kuin poliiseille. Poliisilaitoksen ansioitunut työntekijä valitaan niin ikään poliisilaitoksen henkilöstön tekemien ehdotusten perusteella. Tänä vuonna näitä ansioituneita työntekijöitä palkitaan kaksi.
Lounais-Suomen vuoden poliisiksi kyberrikostutkija Rauman poliisiasemalta
Poliisilaitoksen vuoden poliisi on rikosylikonstaapeli Jami Toivonen Rauman poliisiasemalta. Hän työskentelee talousrikos- ja rikoshyöty -toiminnossa tutkijana Rauman poliisiasemalla. Hän on ollut nimettynä kyberrikosryhmään sen perustamisesta lähtien vuodesta 2016 ja hän toimii ryhmässä varajohtajana. Vuoden 2018 alusta lähtien Jami Toivosen työtehtävät ovat koostuneet suurelta osin vaativien kyberrikosjuttujen tutkinnasta.
Poliisina Jami on aloittanut vuonna 2001 valvonnan tehtävissä, mutta nopeasti hän siirtyi rikostutkintaan hoitaen perusrikostutkinnan juttuja. Hän oli huumausainerikostutkinnassa noin vuoden ennen kuin noin viisi vuotta sitten siirtyi talousrikostutkintaan. Vuosien aikana hänelle on kertynyt monipuolinen kokemus rikostutkinnan eri tehtävistä.
Nykyisin yhä suurempi osa poliisin tietoon tulleista rikoksista tehdään tietoverkoissa tai tietojärjestelmissä. Tietoverkkorikokset kehittyvät myös kovaa vauhtia ja poliisin pitää pysyä kehityksessä mukana. Kyberrikosryhmän perustaminen ja henkilöstön kouluttaminen alaan on ollut poliisilaitoksen vastaus tähän haasteeseen. Jami Toivonen on nopealla aikataululla hankkinut itselleen kyberrikostutkinnan osalta erinomaisen ammattitaidon niin teknisissä kuin taktisissakin asioissa. Hänen tutkinnassaan on valtakunnallisestikin merkittäviä kyberrikossarjoja. Samanaikaisesti, kun Jami Toivonen on kouluttautunut kyberrikostutkinnan osa-alueille niin kotimaassa kuin ulkomailla, hän on luonut aktiivisesti kontakteja kotimaisiin ja ulkomaisiin alan viranomaisiin. Hänen ansiotaan on tietämyksen lisääntyminen tiedonsaantikeinoista kansainvälisissä kyberrikosasioissa.
Jami Toivonen on aina valmis auttamaan työyhteisön jäseniä. Hän on antanut ammattitaitonsa myös muiden käyttöön. Häntä voidaan pitää esimerkkinä siitä, miten rikostutkija on sisäistänyt uuden poliisin tutkintahaaran ja kehittänyt itselleen siinä erinomaisen ammattitaidon.
Jami Toivonen nauttii suurta arvostusta ja luottamusta Lounais-Suomen poliisilaitoksella.
Lupa-asioiden rautainen ammattilainen palkittiin vuoden ansioituneena työntekijänä
Tuija Heinonen työskentelee lupapalvelusektorilla lupaesimiehenä Turun pääpoliisiasemalla. Tuija Heinonen on huippuammattilainen ja hänet tunnetaan niin poliisilaitoksissa kuin koko valtakunnassakin yhtenä valtakunnan parhaista asiantuntijoista ajokortti-, passi- ja henkilökorttiasioissa. Hänen ammattitaitoaan on käytetty useissa eri työryhmissä, joissa lupahallintoa on kehitetty.
Henkilöstö arvostaa Tuija Heinosta rautaisen ammattilaisuuden lisäksi myös jämäkkyyden ja vaativuuden osalta. Empaattisuutensa ja ehdottoman tasapuolisuutensa johdosta hän on hyvä esimies. Heinosen alaisuudessa on hyvä olla samalla, kun hän on myös hyvä ja lojaali alainen. Tuija Heinonen nauttii suurta arvostusta ja luottamusta työyhteisössämme.
Poliisitalon peruskorjauksessa väsymättä uurastanut toimitilasuunnittelija palkittiin
Timo Välimäki työskentelee poliisilaitoksen hallinto- ja esikuntapalvelut -linjalla vanhempana konstaapelina Turun pääpoliisiasemalla. Hän on helposti lähestyttävä, hyväntuulinen ja huolehtiva. Hän tekee tehtävänsä hymyssä suin ja on aina valmis auttamaan kysyjästä riippumatta.
Timo Välimäki on toiminut ansiokkaasti poliisilaitoksen toimitilasuunnittelijan vaikeassa ja haasteellisessa tehtävässä. Turun pääpoliisiaseman remontin ohella hän on ehtinyt huolehtia poliisilaitoksen kaikkien poliisiasemien järjestelyistä. Aika ajoin kohtuuttomatkin aikataululliset haasteet ovat vaatineet Timolta poikkeuksellista koordinointikykyä, erinomaista muistia, erinomaisia suhteita yhteistyökumppaneihin, joustavuutta sekä nopeaa päättelykykyä. Hänen panoksensa erityisesti pääpoliisiaseman remontin osalta on erittäin suuressa arvossa.
Timo Välimäen tasapuolisuus ja kärsivällisyys kuunnella koko poliisilaitoksen henkilöstön toiveita ovat olleet omiaan saamaan aikaan arvostuksen, jota hän nauttii koko työyhteisössämme.
Lounais-Suomen vuoden poliisi 2018 jpg, 4,6 MB
Palkitut 2018_Jami Toivonen_Tuija Heinonen_Timo Välimäki jpg, 4,9 MB
