Meripäivät vietetty tältä vuodelta – tältä tapahtuma näytti poliisin silmin

Julkaisuajankohta 28.7.2024 12.03
Uutinen

Hieno keli houkutteli paljon juhlijoita kaupungille.

Tänä vuonna festivaalin aikana oli jonkin verran enemmän häiriöitä kuin aiempina vuosina. Erityisesti keskiviikon ja torstain välinen yö sekä perjantain ja lauantain välinen yö olivat poliisitehtävien osalta vilkkaita. 

Komisario Christa Björklöf Kaakkois-Suomen poliisilaitoksesta ei usko, että kyse olisi yleisestä rauhattomuuden lisääntymisestä Meripäivillä. Säällä on merkittävä vaikutus poliisitehtävien määrään kesätapahtumissa. 

-Olihan tämän vuoden Meripäivät poliisin näkökulmasta vauhdikas, mutta on aika tavallista, että kauniilla kelillä väkeä on enemmän liikkeellä ja silloin on myös enemmän häiriöitä. Jos sää on kolea, juhlijoita on vähemmän ja poliisinkin näkökulmasta on rauhallisempaa, Björklöf kertoo.

Kova päihtymystila aiheutti vaara- ja häiriötilanteita 

Poliisin hälytystehtävät liittyivät pitkälti päihtyneisiin ihmisiin. Poliisi vei kaupungilta turvaan nukkumaan toistakymmentä henkilöä, jotka eivät päihtymystilansa takia pärjänneet omillaan. Useita ilmoituksia tuli myös päihtyneiden ihmisten aiheuttamista häiriöistä, kuten riehumisesta. Päihtymystila on aiempinakin vuosina ollut yksi suurimpia poliisia vaativien häiriötilanteiden aiheuttajia.

Erityisesti Kotkan Isopuisto oli juhlijoiden suosiossa ja siellä juhli myös paljon alaikäisiä henkilöitä. Alaikäisten juhlijoiden osalta poliisi puuttui useita kertoja päihteiden nauttimiseen ja päihtyneenä olemiseen.

-Alaikäisten hallussa ei kuuluisi päihteitä olla lainkaan. Jos alaikäisen hallussa on alkoholia tai muita päihteitä, poliisi ottaa ne pois ja kirjaa aina lastensuojeluilmoituksen. Tilanteesta ja henkilön iästä riippuen saatamme määrätä myös sakon ja/tai kirjata rikosilmoituksen, Björklöf muistuttaa ja jatkaa:

-Päihteiden välittäminen alaikäiselle on aina rikos, ja hyvästä syystä. On aikuisten vastuulla huolehtia siitä, että nuori saa kasvaa turvallisesti.

Tänä vuonna poliisitehtävissä korostui päihteiden lisäksi erilaiset väkivallanteot. Osassa väkivaltatilanteista oli mukana myös alaikäisiä henkilöitä. Poliisi puuttui useampaan tappeluun, jossa oli osallisena isompi porukka.  

-Erityisen huolestuttava ilmiö oli tällaiset isommalla porukalla tehdyt väkivallanteot, eli joukolla on hyökätty toisten ihmisten kimppuun. Toivon, että tämä jää yksittäisen vuoden vitsaukseksi, toteaa Björklöf.

Kohti ensi vuotta ja loppukesää

Kaakkois-Suomen poliisilaitos ja tapahtumajärjestäjä tekivät kauan ennen tapahtumaa ja sen aikana tiivistä yhteistyötä. Sujuva yhteistyö on avainroolissa siinä, että tapahtuma sujuu turvallisesti. 

Turvallisen tapahtuman tekee omalta osaltaan myös tapahtumavieraat. Tänäkin vuonna suurin osa juhlijoista vietti Meripäiviä hyvillä mielin ja muut huomioon ottaen. 

-Häiriöitä aiheuttaa yleensä hyvin pieni osa juhlan viettäjistä ja suurin osa juhlii fiksusti. Me toivotamme kaikille mukavaa loppukesää, Björklöf lopettaa. 

Kaakkois-Suomen poliisilaitos Uutinen Valvonta- ja hälytystoiminta