Hyppää sisältöön

Moottoripyörä ja rekka kolaroivat Vanhalla Porintiellä

Julkaisuajankohta 28.7.2016 11.57
Tyyppi:Uutinen

Espoo

Varkaus

Espoossa Hylkeenpyytäjän pienvenesatamasta on anastettu 18.7.-19.7. välisenä aikana traileri (DBR-822) ja sen päällä ollut Yamarin 405R moottorivene, jossa oli kiinni Hondan perämoottori (BF20D). Traileri ja moottorivene olivat olleet lukittuina. Asiasta jotain tietäviä pyydetään ottamaan yhteyttä puhelimitse 0295413 031 tai vihjeet.espoo@poliisi.fi

Varkaus

Espoon Viherlaaksossa Pesätiellä sijaitsevalta parkkipaikalta on anastettu henkilöauto 13.7.-27.7. välisenä aikana. Tekijästä ei tietoa. Auto on merkiltään Peugeot 405, rekisterinumero BMR-859, väri harmaa. Asiasta jotain tietäviä pyydetään ottamaan yhteyttä puhelimitse 0295413 031 tai vihjeet.espoo@poliisi.fi

Muu tutkinta

Leppävaarassa sijaitsevan päiväkodin kellaritiloista ryömintätilasta on löytynyt piilotettuna ollut pienoiskivääri, patruunoita ja äänenvaimennin. Asetta ei löytynyt aserekisteristä. Päiväkoti on tyhjillään remontin takia ja löydön teki remonttimies. Poliisi tutkii asiaa.

Vihti

Liikenneturvallisuuden vaarantaminen

Varhain keskiviikkoaamuna tapahtui Vanhalla Porintiellä liikenneonnettomuus. Karkkilalainen mies törmäsi kuljettamallaan moottoripyörällä rekan keulaan lähellä Siippoon Nestettä. Tapahtuma-aikana oli voimakas sumu. Moottoripyörän kuljettaja oli matkalla Helsingin suuntaan. Hän oli lähtenyt ohittamaan edellään ajanutta rekkaa ja törmännyt suoraan vastaan tulleen rekan keulaan. Törmäyksen jälkeen hän oli lentänyt tien oikealle puolelle ojaan. Mies loukkaantui törmäyksessä. Rekan vasen etukulma, vasen eturengas sekä kylki vaurioituivat törmäyksessä.

Törkeä rattijuopumus

Keskiviikkona iltapäivällä tavattiin Hiidenvedentieltä poliisin liikennejuopumusvalvontaratsiassa päihtynyt autoilija. Vihtiläismies puhalsi 0,81 mg/l.

Vahingontekoja koulukeskuksella

Keskiviikkona kello 17.40 oli Loiskaajantiellä Kuoppanummen koulukeskuksessa sytytetty puuterassi tuleen. Palokunta oli sammuttanut palon. Puinen terassi oli hiiltynyt. Vastaavanlainen teko oli tapahtunut viikonlopun aikana samassa koulukeskuksessa, kun pääoven porrastasanteelle oli sytytetty nuotio.

Lohja

Varkaus

Tiistaipäivän aikana oli Anjalankadulta anastettu rivitalon autokatoksesta vesijätti peräkärryineen. Jetin kiinnitysketjut oli katkaistu. Anastetuksi tuli kevyt perävaunu Nova Star rekisteritunnuksella WCV-840 ja vesiskootteri Sea Doo RXP 215.

Vahingonteko

Maanantai-iltana oli Voudinpuiston venerannassa vahingoitettu henkilöautoa naarmuttamalla sen ovia.

Vahingonteko

Torstain ja keskiviikon aikana oli Suurlohjankadulla rikottu henkilöauton etuoven ikkuna ja auton sisältöä oli pengottu.

Varkaus

Maanantaina havaittiin, että Keskilohjantieltä oli anastettu mopo Aprilia rekisteritunnuksella 42-TFP.

Rattijuopumus, kulkuneuvon kuljettaminen oikeudetta, liikenneturvallisuuden vaarantaminen

Myöhään keskiviikkoiltana tapahtui Karstuntiellä liikenneonnettomuus, jossa mopoilija oli kaatunut. Lohjalaisnuorukaisen epäillään kuljettaneen mopoa päihtyneenä. Hänellä ei ollut mopon kuljettamiseen vaadittavaa ajo-oikeutta.

Raasepori

Rattijuopumus, liikenneturvallisuuden vaarantaminen

Vuonna 1972 syntynyttä mieshenkilöä epäillään rattijuopumuksesta ja liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. Mies ajoi torstaiaamulla seitsemän aikoihin henkilöautolla 127 km/h Åminneforsin kohdalla. Alueella on 80 km/h nopeusrajoitus. Poliisiasemalla tarkkuusalkometri antoi tuloksen 0.27 mg/l. Väliaikainen ajokielto annettiin tiedoksi kuljettajalle.

Törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen, rattijuopumus, kulkuneuvon kuljettaminen oikeudetta, liikennerikkomus, ajoneuvorikkomuksia, huumausaineen käyttörikos

Poliisipartio partioi keskiviikkona 23-aikoihin Pinjaisen alueella Karjaalla, kun partiota vastaan ajeli mopo. Poliisipartio havaitsi, että mopo vaikutti olevan varusteiltaan epäkuntoinen. Partio kääntyi mopon perään aikeissaan tarkastaa ajoneuvon. Mopoa kuljetti vuonna 1998 syntynyt mies, joka huomasi pysäytysmerkin, mutta lähti kiihdyttämään partiota karkuun. Takaa-ajon aikana poliisipartio ajoi mopon sivulle yrittääkseen saada kuljettajaa pysähtymään, sillä seurauksella, että mopo törmäsi poliisiauton kylkeen. Ajonopeus oli törmäyksen aikana matala. Mopon kuljettaja pääsi kuitenkin jatkamaan matkaa. Takaa-ajon aikana mopo myös törmäsi lievästi jalankulkijaan sekä parkissa olleen kuorma-autoon. Noin neljän minuutin takaa-ajon jälkeen kuljettaja menetti mopon hallinnan ja kaatui maahan.

Poliisipartio sai mopon kuljettajan kiinni ja hän puhalsi 0.00 mg/l poliisin alkometriin, pikatesti huumeille antoi kuitenkin positiivinen tulos. Kuljettajalla ei ole myönnettyä ajo-oikeutta mopon kuljettamiseen. Mopossa ei ollut rekisterikilpeä eikä toimivaa ajo- ja takavaloa. Tämän lisäksi mopon takajarrut olivat epäkuntoiset. Mopo on poistettu tieliikenteestä. Kuljettaja kuljetettiin sairaalaan verikoetta varten.

Länsi-Uudenmaan poliisilaitos Tiedote tuotu vanhoilta sivuilta Uutinen