- Poliisi
- fi
- Uutishuone
- Uutinen
Murtomies yllätettiin verekseltään Lahdessa- valmis passitus vankilaan
Hämeen poliisin lauantai-sunnuntaivuorokausi oli kiireinen. Etenkin rattijuopot työllistivät partioita. Sunnuntaiaamuun mennesssä tavoitettiin yhteensä 15 rattijuopumukseta epäiltyä liikenteestä. Puolet oli ns. alko - ja puolet huumeratteja. Kiinniottoja tehtiin myös runsaasti. Rikosperusteisesti otettiin kiinni 13 henkilöä ja Poliisilakiperusteisesti 12.
LAHTI: Lauantaipäivän ja illan aikana noin 60-vuotias mies soitti hätäkeskukseen noin 20 kertaa erilaisten asioiden takia, jotka eivät välttämättä mitenkään kuuluneet hätäkeskukselle. Ensihoito kävi alkuillasta toteamassa, ettei miehellä ollut mitään hätää, mutta mies jatkoi hätäkeskukseen soittamista, jolloin poliisipartio meni miehen asunnolle. Tämä ei suostunut avaamaan ovea ja paikalle tilattiin taloyhtiön huoltomies. Mies istui hyvissä voimissa keittiön pöydän äärellä. Asiasta laadittiin rikosilmoitus tietoliikenteen häirinnästä ja mies kiinniotettiin.
LAHTI: Lauantaina iltapäivällä noin 50-vuotias mies oli hakemassa tavaroitaan ex-vaimonsa asunnosta Paavolan kaupunginosassa. Paikalle oli tullut miehen noin 20-vuotias poika, joka oli pahoinpidellyt isäänsä lyömällä tätä nyrkillä. Mies sai sairaalahoitoa vativan vamman. Poika oli poistunut ennen poliisin tuloa. Asiasta kirjattiin rikosilmoitus pahoinpitelystä.
LAHTI: Myöhään lauantai-iltana tuli ilmoitus, että Liipolassa taloyhtiön parkkipaikalla hiippailee mies ja kokeilee autojen ovia. Poliisipartion mennessä paikalle lähti mies juoksemaan karkuun asuntoauton takaa. Partio tavoitti miehen pienen juoksukilvan päätteeksi. Alustavassa tutkimuksessa selvisi, että asuntoautoon oli yritetty murtautua. Noin 40-vuotias mies kiinniotettiin epäiltynä varkauden yritykseen ja hänellä oli myös valmis passitus vankilaan lähtöä varten.
LAHTI: Sunnuntaina puolen yön aikaan keskustassa sijaitsevassa pubissa mies ja nainen riitaantuivat siinä määrin, että henkilökunta poisti pariskunnan pubin tiloista. Nainen tuli hetken päästä takaisin sisälle, jolloin ulkopuolella olleen miehen epäillään lyöneen pubin ison ikkunan rikki. Mies lähti juosten karkuun välittömästi tekonsa jälkeen eikä häntä tavoitettu. Miehen henkilöllisyys on poliisin tiedossa. Muutama pubin asiakas sai lasinsirpaleita päällensä ja heille tuli lieviä vammoja. Rikkojaa epäillään vahingonteosta.
ORIMATTILA: Lauantai-iltapäivällä poliisipartio pysäytti Artjärvellä pakettiauton, jota kuljetti noin 55-vuotias mies. Tämä puhalsi poliisin tarkkuusalkometrilaitteeseen 0.80 mg/l. Mies määrättiin väliaikaiseen ajokieltoon ja hänen ajokorttinsa jäi poliisin haltuun. Kuljettajaa epäillään törkeästä rattijuopumuksesta.
HEINOLA: Lauantaina puolenpäivän jälkeen tuli ilmoitus "seilaavasta" henkilöautosta 5-tiellä. Kyseinen henkilöauto ajoi poliisiauto vastaan Lusin suoralla. Partio kääntyi auton perään kytkien pysätysvalot ja hälytysäänen. Henkilöauto jatkoi epävarmaa ajoa useamman kilometrin siten, että auto ajautui kaistalta toiselle ja oli lähellä törmätä edellä ajavan hitaamaan ajoneuvon perään. Kuljettaja ei noudattanut poliisipartion pysäytysvaloa eikä äänimerkkejä. Auto kääntyi Tähtihovin sisääntuloramppiin ja pysähtyi ennen Teboil Tähtihovia ajaen katukiveyksen yli. Autoa kuljetti noin 20-vuotias sekaisen oloinen nainen, joka puhalsi nollat, mutta huumepikatesti näytti positiivista tulosta useammalle huumausaineelle. Nainen vietiin verikokeeseen, jonka jälkeen hänet kiinniotettiin epäiltynä törkeään liikenneturvallisuuden vaarantamiseen, törkeään rattijuopumukseen, kulkuneuvon kuljettamiseen oikeudetta ja huumausaineen käyttörikokseen.
HUMPPILA: Myöhään lauantai-iltana Museorautatiellä höyryveturi ja taksiauto törmäsivät. Höyryveturi oli tulossa Jokioisten suunnasta kohti Humppilan asemaa ja vauhtia kuljettajan mukaan oli noin 15-20 km/tunnissa. Lähestyessään Humppilaa kiskot kulkevat Huikajantien läpi. Veturin kuljettaja kertoi havaineensa vasemmalta lähestyvän auton ja soittaneensa useamman kerran veturon torvea, mutta siitä huolimatta ajoneuvo osui veturiin aiheuttaen lievät vauriot. Taksinkuljettaja kertoi ajaneensa Huikajantietä, muttei havainnut jostain syystä veturia. Yksiraiteisen rautatien tasoristeys-liikennemerkki on varoittamassa ennen kiskoja. Kukaan ei loukkaantunut törmäyksessä. Autonkuljettajaa epäillään liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.
RIIHIMÄKI: Lauantai-iltana poliisipartio pysäytti Peltosaaren kaupunginosassa henkilöauton, jota kuljetti noin 30-vuotias mies. Tämä puhalsi nollat, mutta huumepikatesti näytti positiivista tulosta amfetamiinille. Ajo-oikeuden kuljettaja oli menettänyt jo vuosia aiemmin ja tämä oli miehen 12:s kortitta-ajo vuoden aikana. Ajoneuvoon oli kiinnitetty siihen kuulumattomat rekisterikilvet. Auton sisältä löytyi toiset rekisterikilvet, jotka oli ilmoitettu anastetuiksi, samoin autosta löytyi luvaton kaasusumutin. Kuljettaja käytettiin verikokeessa, jonka jälkeen hänet vapautettiin. Miestä epäillään rattijuopumuksesta, huumausaineen käyttörikoksesta, kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta, ajoneuvorikkomuksesta ka lievästä ampuma-aserikkomuksesta.