Hyppää sisältöön

Muutama "nyppy" uutisnälkään

Julkaisuajankohta 3.11.2015 9.01
Tyyppi:Uutinen

Nokia 2.11 klo 18.20 liikenneturvallisuuden vaarantaminen

Kahden henkilöauton välinen kolari Korkeemäenkadun ja Nokian valtatien risteyksessä. Toinen henkilöautoista oli tullut Korkeemäenkatua Rautatienkadun suunnasta kärkikolmion takaa Nokian valtatielle ja törmännyt Nokian valtatietä länteen kuljetetun henkilöauton keulaan. Törmäyksen jälkeen kärkikolmion takaa tullut ajoneuvo oli jatkanut matkaansa ja osunut risteyksen vastakkaisella puolella olevaan valaisinpylvääseen. Toisen ajoneuvon kuljettaja loukkantui ja hänet toimitettiin Nokian terveyskeskukseen. Ajoneuvot vaurioituivat tuntuvasti törmäyskohdistaan.

Tampere 2.11 klo 20.35 näpistys

Liikekadulla sijaitsevassa kauppakeskuksessa oli 30-vuotias nainen pakannut teksitiilejä laukkuunsa noin 50 euron arvosta ja poistunut kassalinjan ohi maksua suorittamatta. Kyseessä ei ollut kuitenkaan ensimmäinen kerta, vastaavia anastusrikoksia 13 vuoden sisällä.

Jyväskylä 2.11 klo 23.50 varkaus

Kuokkalan päiväkotiin murtauduttiin takaoven ikkuna rikkomalla. Sisällä oli käyty sillä sieltä löytyi runsaasti verijälkiä. Mahdollisesta anastetusta omaisuudesta ei ole tietoa. Partio tapasi lähistöltä noin 30-vuotiaan miehen jolla oli vertavuotavia haavoja käsissä ja kasvoissa. Hänet otetttiin kiinni poliisiasemalle.

Akaa 3.11 klo 02.35 törkeä rattijuopumus, moottorikulkuneuvon käyttövarkaus

Poliisi sai ilmoituksen että Akaan Toijalasta oli anastettu henkilöauto. Partioiden suorittamassa etsinnässä auto löytyi tyhjänä Satamatieltä. Epäilty, noin 50-vuotias mies, tavattiin lähitöllä olevasta asunnosta. Hänelle suoritettu puhalluskoe osoitti 1,62 promillea. Hänet toimitettiin verikokeisiin ja senjälkeen putkaan.

Sisä-Suomen poliisilaitos Tiedote tuotu vanhoilta sivuilta Uutinen