Hyppää sisältöön

Muutoksia Lounais-Suomen poliisilaitoksen lupapalveluiden aukioloaikoihin 1.3.2018 alkaen

Julkaisuajankohta 29.1.2018 11.22
Tyyppi:Uutinen

Lounais-Suomen poliisilaitos supistaa lupapalveluja tietyillä poliisiasemilla. Taustalla on vähentynyt henkilöstömäärä ja sähköisten palveluiden käytön lisääntyminen sekä pyrkimys samalla säilyttää kattava palveluverkosto. Poliisilaitoksen lupapalvelut säilyvät kaikilla nykyisillä poliisiasemilla, mutta pienempien poliisiasemien lupapalvelut eivät ole enää auki jokaisena arkipäivänä. Muutokset astuvat pääosin voimaan 1.3.2018.

Poliisilaitoksen lupapalvelujen aukiolot muutoksen jälkeen:

Porin poliisiasema 5 pv / vko
Kankaanpään poliisiasema 3 pv / vko (maanantai, keskiviikko, torstai)
Kokemäen poliisiasema 2 pv / vko (tiistai, perjantai)
Huittisten poliisiasema 1 pv / vko (torstai)
Rauman poliisiasema 5 pv / vko
Uudenkaupungin poliisiasema 4 pv / vko (maanantai, tiistai, keskiviikko, torstai)
Salon poliisiasema 5 pv / vko
Turun pääpoliisiasema 5 pv / vko
Loimaan poliisiasema 4 pv / vko (maanantai, tiistai, torstai, perjantai)
Paraisten poliisiasema 2 pv / vko (maanantai, perjantai)
Kemiönsaaren poliisiasema 1 pv / vko (keskiviikko)

Kemiönsaaren poliisiasema on kuitenkin päivittäin auki 20.4 saakka. Paraisten poliisiasema on myös tiistaisin auki 20.4 saakka.

Poliisi suosittelee ajanvarauksen tekemistä lupapalveluihin. Ajan voi varata osoitteesta www.poliisi.fi/ajanvaraus, tai soittamalla puhelinnumeroon 0295 419 800.

Tällä päätöksellä ei ole vaikutuksia poliisitoimintaan (hälytyspalvelut tai rikostorjunta) poliisiasemilla.

Lounais-Suomen poliisilaitos Tiedote tuotu vanhoilta sivuilta Uutinen