Hyppää sisältöön

Nakkilan öisessä liikenneonnettomuudessa menehtyi yksi ihminen

Julkaisuajankohta 31.3.2026 13.15
Tyyppi:Uutinen

Nakkilassa varhain tiistaiaamuna tapahtuneessa liikenneonnettomuudessa menehtyi yksi ihminen. Lounais-Suomen poliisi tutkii asiaa törkeänä liikenneturvallisuuden vaarantamisena.

Poliisi sai tiedon hieman ennen aamuneljää Nakkilassa tapahtuneesta liikenneonnettomuudesta. Alustavien tutkintatoimien ja poliisille annetun ilmoituksen mukaan onnettomuudessa osallisina olleet kuorma-auto ja henkilöauto liikkuivat samaan suuntaan Helsingintietä Harjavallasta kohti Nakkilaa.

Onnettomuuspaikka sijaitsee Harjavallasta noin seitsemän kilometrin päässä Nakkilan suuntaan.

– Onnettomuuspaikalla on kaksi samaan suuntaan menevää kaistaa, ja jostain syystä kuorma-auton takana tullut henkilöauto törmäsi kuorma-auton perään. Törmäyksen seurauksena henkilöauton täysi-ikäinen kuljettaja menehtyi, sanoo tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Jari Klaus Lounais-Suomen poliisilaitokselta.

Kuorma-autossa ei kuljettajan lisäksi ollut muita henkilöitä. Henkilöautossa oli kuljettajan lisäksi yksi matkustaja.

Poliisi selvittää onnettomuuden syitä

Poliisi tutkii asiaa tässä vaiheessa ainakin törkeänä liikenneturvallisuuden vaarantamisena ja kulkuneuvon kuljettamisena oikeudetta.

– Tapahtumapaikan tutkinnan perusteella poliisilla on syytä epäillä, että päihteillä on ollut osuutta onnettomuuteen. Jatkamme myös muiden taustasyiden selvittämistä, Klaus toteaa.

Asia ei etene syyttäjälle, koska epäilty on kuollut.
 

Liikenne Lounais-Suomen poliisilaitos Nakkila Rikokset ja tutkinta Uutinen