Hyppää sisältöön

Nopeasormiset koruhuijarit iskivät jälleen - poliisi varoittaa edelleen kultakoruja anastavista huijareista

Julkaisuajankohta 8.8.2017 15.21
Tyyppi:Uutinen

Helsingin poliisin tietoon on tullut alkuviikosta useita uusia tapauksia, joissa kultakoruja anastavat huijarit ovat iskeneet julkisilla paikoilla Kontulassa, Mellunkylässä ja Pakilassa.

Huijarit ovat anastaneet tai yrittäneet anastaa koruja pääosin vanhemmilta ohikulkijoilta. He ovat joko kysyneet neuvoa apteekkiin, sairaalaan tai muuhun julkiseen paikkaan tai yrittäneet myydä koruja ohikulkijoille. Samalla he ovat anastaneet ohikulkijoiden omat korut.

– Huijarit ovat useimmiten liikkuneet autolla. Ajajana on useimmiten mies, jonka lisäksi autossa on yksi, kaksi tai kolme naista. Naiset kysyvät neuvoa ohikulkijoilta, pääsääntöisesti vanhemmilta naispuolisilta ohikulkijoilta. Tämän jälkeen yksi heistä kiittelee auttajaansa ylenpalttisesti ja yrittää sovitella rihkamakoruja hänen kaulaansa ja ranteisiinsa. Samalla toinen naisista anastaa tai vaihtaa auttajansa korut rihkamakoruihin, kertoo rikosylikonstaapeli Jouni Niskanen Helsingin poliisilaitokselta.

Yhdessä tapauksessa kaksi autosta hypännyttä naista kysyi vanhukselta kelloa. Vanhus oli kävelemässä bussipysäkiltä tyttärensä luokse vierailulle. Kelloa näytettyään hän jatkoi matkaansa, mutta naiset lähtivät hänen peräänsä, tulivat iholle, pussailivat hänen käsiään ja aiheuttivat yleisesti hämmennystä hänen ympärillään. Naiset ottivat myös häntä kädestä kiinni ja laittoivat hänen käteensä kullanvärisen rihkamaketjun ja sormuksen. Vanhus huomasi kultakorunsa anastetun vasta päästyään tyttärensä luokse.

Koko tilanne kesti vain muutaman minuutin. Vanhuksen matka bussipysäkiltä tyttärensä luokse oli vain 50 metriä.

Helsingin poliisi tutkii myös tapausta, jossa uhrilta anastettiin yli 500 euroa. Epäilty varkaus tapahtui Itäkeskuksessa viime perjantaina. Poliisilla ei ole vielä tietoa tekijöiden liikkumistavasta.

Poliisi tutkii näitä tapauksia varkauksina.

– Poliisi pyytää edelleen kaikkia rikoksen uhreja ja silminnäkijöitä soittamana heti hätäkeskuksen numeroon 112, jotta epäillyt rikoksentekijät saataisiin kiinni mahdollisimman pian, Niskanen muistuttaa.

Poliisi neuvoo myös huutamaan apua, mikäli epäilee joutuvansa varkausyrityksen kohteeksi. Ainakin yhdessä tapauksessa huutaminen on pelästyttänyt huijarit ja keskeyttänyt huijausyrityksen kokonaan.

Helsingin poliisilaitos Tiedote tuotu vanhoilta sivuilta Uutinen