- Poliisi
- fi
- Uutishuone
- Uutinen
Oulun poliisi valvoi pikkujoulujen liikennettä 24. - 26.11.2017
Oulun poliisi valvoi tehostetusti pikkujoulujen liikennettä koko toimialueellaan viikonloppuna 24. - 26.11.2017. Puhallutuksia suoritettiin yhteensä 4915 kpl, mikä on 1 719 edellistä viikonloppua enemmän. Huumepikatestejä suoritettiin viisi. Alkoholirattijuopuneita jäi valvonnassa kiinni kahdeksan ja huumerattijuopuneita neljä. Alkoholirattijuopuneiden määrä laski kuudella edelliseen viikonloppuun verrattuna. Siitä näkökulmasta tulos on edellistä viikonloppua parempi.
Edellä mainituista alkoholirattijuopuneista neljä oli törkeää rattijuopumusta, mikä on sama määrä edelliseen viikonloppuun verrattuna ja huumerattijuopuneiden määrä oli yhtä pienempi kuin viikko sitten eli neljä. Lisäksi tavattiin 41 alle rangaistavuuden puhaltaneita eli alkoholin vaikutuksen alaisena olevaa kuljettajaa, kun määrä viikko sitten oli 28. Näiden lukujen olisi toivonut olevat pienempiä.
Tulos on puhallutusten määrään suhteutettuna edellistä viikonloppua positiivisempi, mutta valvottavaa riittää
Tulos tarkoittaa suhteutettuna, että Oulun poliisin alueella liikenteestä tavattiin yksi rattijuoppo 409 puhallutusta kohden. Jos luvuissa huomioidaan myös alle rangaistavuuden tulokset, niin liikenteessä tavattiin yksi alkoholin vaikutuksen alaisena ajanut jokaista 92 puhallutusta kohden. Tämä tarkoittaa myös, että 0,24 % puhallutetuista oli rattijuopuneita (sis. alkoholi- ja huumerattijuopumukset). Vuosittaisessa rattijuopumustutkimuksessa prosenttiosuus on ollut pienemmillään 0,11 % (vuonna 2012) ja suurimmillaan 0,25 % (vuonna 1990). Rattijuoppojen määrässä on pientä vaihtelua eri vuosina, mutta se on vakiintunut 0,11 ja 0,14 välille viimeisen kahdeksan vuoden aikana.
"Olemme huolissamme edelleen liikenteessä tavatuista törkeiden rattijuopuneiden, alle rangaistavuuden puhaltaneiden sekä huumerattijuopuneiden määrästä. Positiivista tuloksissa on kokonaismäärässä rattijuoppojen pienempi määrä edelliseen viikonloppuun verrattuna.” kommentoi tulosta komisario Pasi Rissanen.
Edellisen viikonlopun jälkeen tehdyllä tiedottamisella oli toivon mukaan vaikutusta rattijuoppojen kokonaismäärän vähentymiseen. Eli joku jätti lähtemättä ajoneuvolla liikenteeseen päihdyttyään muustakin kuin ”kansalaisluottamuksesta”. Toivotaan lisäksi, että meidän jokaisen muisti on pitkä.
Valvontaa jatketaan myös tulevina viikonloppuina ja arkena. Valvonnan tavoitteena on rattijuoppojen aiheuttamien vakavien liikenneonnettomuuksien ennalta estäminen.