Vantaan alue
Törkeä rattijuopumus
Vantaa, Lentokenttä, 5.8.2016, klo 09.45
Tikkurilantien ja Lentoasemantien risteyksessä poliisipartio suoritti rattijuopumusvalvontaa, kun paikalle ajoi pakettiauto, jonka kuljettaja puhalsi alkometriin tulokseksi 2,8 promillea ja poliisiasemalla tarkkuusalkometriin tulokseksi 0,73 mg/l. Kuljettaja määrättiin väliaikaiseen ajokieltoon ja hänen ajokortti saatiin poliisin haltuun.
Rattijuopumus, kulkuneuvon kuljettaminen oikeudetta ja huumausaineen käyttörikos
Vantaa, Myyrmäki, 5.8.2016, klo 10.05
Rajatorpantiellä poliisipartio pysäytti henkilöauton tarkastusta varten. Kuljettaja oli ajokiellossa ja hänelle suoritettu huumepikatesti osoitti positiivista amfetamiinille. Kuljettaja käytettiin verikokeessa.
Hyvinkää ja Nurmijärvi
Rattijuopumus
Hyvinkää, Kalevankatu 5.8.2016 klo 8.15
Kolmekymppinen mies ajoi humalassa pakettiautolla Hyvinkäällä. Mies ajoi poliisin puhallusratsiapaikalle pakettiautolla. Seulonta-alkometripuhallus näytti rattijuopumuksen rajan ylittävää lukemaa. Mies käytettiin verikokeessa. Poliisipartio kuulusteli miehen ja määräsi hänet väliaikaiseen ajokieltoon. Hänen ajokortti saatiin poliisin haltuun.
Varkaus
Nurmijärvi, Vehnäpellontie 28.7.-4.8.2016
Nurmijärvellä Vehnäpellontiellä olevalta rakennustyömaalta on anastettu maantiivistin. Anastuksen tapahtuma-aika ei ole tarkkaan tiedossa.
Näpistys
Hyvinkää, Harkkokatu 6, 4.8.2016 klo 21.35
Lavettikuorma-auton polttoainesäiliöstä on anastettu diesel-polttoainetta. Yön aikana polttoainesäiliön korkki on rikottu ja säiliöstä on anastettu noin 100 litraa diesel-polttoainetta